شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 22:29 منتشر شده در مورخ: 1401/02/17 شناسه خبر: 1837047
یادداشت؛

حذف یا حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی؟

حذف یا حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی؟
روش دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ سیاستی بد و حفظ ارز ۴۲۰۰ سیاستی فاجعه بار بود. لذا در انتخاب بین این دو سیاست، اولی مرجح بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ روش دولت در حذف ارز ۴۲۰۰ سیاستی بد و حفظ ارز ۴۲۰۰ سیاستی فاجعه بار بود. لذا در انتخاب بین این دو سیاست، اولی مرجح بود.

حذف ارز ۴۲۰۰، بنا بود سال گذشته اتفاق بیفتد. اما مجلس آن را به بهانه ضرورت کار کارشناسی عقب انداخت. نحوه اجرای فعلی طرح نشان داد، گذشت زمان چیزی به عمق کارشناسی اجرای طرح اضافه نمی‌کند. فقط هر چه طرح دیرتر اجرا شود، تبعات اقتصادی و اجتماعی آن به شکل قابل توجهی بالاتر می‌رفت.
قوه کارشناسی دولت و توان اجرایی آن ( خوب یا بد و کم یا زیاد) در همین اندازه ای است که تا کنون تجربه شده است. گذشت زمان نیز تغییر محسوسی در آن ایجاد نخواهد کرد.
انتخاب نان های فانتزی و ماکارونی برای شروع حذف ارز ۴۲۰۰ انتخاب درستی بود.  این کالاها در قیاس با بقیه کالاهای مشمول، کمتر با زندگی روزمره مردم گره خورده اند. لذا در صورتی که سیاست جبرانی دولت در آن کارآمد باشد، مردم همراهی بیشتری در حذف ارز ترجیحی کالاهای حساس تر خواهند داشت.
حذف یارانه آرد این کالاها به این مفهوم است که یارانه آرد نان سنتی نیز باید حذف شود. در غیر این صورت به جای قاچاق کالاهای آردبر به خارج از کشور، قاچاق آرد از نانوایی های سنتی به تولید کنندگان سایر کالاهای آردبر اتفاق خواهد افتاد که ریسک کمتر و سود بیشتری برای قاچاقچی دارد.
دولت برای حذف یارانه نان سنتی، استفاده از زیرساخت کارت هوشمند را انتخاب کرده است که موثرترین سیاست ممکن است، چون حداقل در کوتاه مدت هیچ فشاری را به مردم تحمیل نخواهد کرد و در بلند مدت نیز صرفا افرادی که الگوی مصرف غیر استاندارد داشته باشند، متضرر خواهند شد.

میثم ظهوریان، فعال رسانه‌ای

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1837047
ارسال نظر
نظرات