شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 13:17 منتشر شده در مورخ: 1400/11/07 شناسه خبر: 1803780
کارشناس سیاسی:

خاندان پهلوی ثروت ملت ایران را به غارت بردند

خاندان پهلوی ثروت ملت ایران را به غارت بردند
رجبی با اشاره به اینکه خاندان پهلوی ثروت ملت ایران را به غارت بردند گفت: محمدرضا و فرح پهلوی هنگام فرار از ایران، بخش اعظمی از جواهرات سلطنتی توسط چمدان‌های متعدد در کنار مبالغ هنگفتی ارز از کشور خارج کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رجبی، کارشناس سیاسی در گفتگو با دیارآفتاب؛ با اشاره به فساد در دوره پهلوی گفت: رژیم پهلوی اعتقادی به مبانی دینی نداشتند و به خاطر اعتقادات ملت ایران تظاهر به دین‌داری می‌کردند.

وی افزود: رژیم پهلوی برای مقابله با دین اسلام، جریان ضد دینی در کشور ازجمله بهائیت و انجمن حجتیه را تقویت می کردند.

رجبی اظهارکرد: در دوره پهلوی، بهائیت از انزوای سیاسی و اجتماعی درآمده و ارتقای شرایط آن‌ها تا حدی بود که سر از دستگاه حاکمه و پست‌های کلیدی و مهم درآوردند.

این کارشناس سیاسی اظهارکرد: در رژیم پهلوی، مردم نقشی در اداره حکومت نداشتند، نخبگان اجتماعی مدنظر نبودند و به آنها توجه نمی شد و رژیم بر اساس منافع خود تصمیم میگرفت.

وی گفت: فساد اخلاقی رژیم پهلوی از عدم اعتقاد به مبانی دینی نشات می گرفت و در رژیم پهلوی، گسترش فساد و ابتذال در جامعه به راحتی قابل رویت بود.

رجبی افزود: درباریان هم در مسیر فساد اخلاقی در تبعیت از اربابشان سر از پا نمی شناختند. در این میان علم و ایادی، گوی سبقت را از دیگران ربوده بودند.

کارشناس سیاسی اظهارکرد: پهلوی با ساختارهای مروج فساد و محتوای تولیدات فرهنگی از فیلم و کتاب در راستای عادی سازی فساد اخلاقی استفاده می کرد.

وی گفت: گسترش سایه استعمار و استبداد همچنان بر سیاست‌ها و رفتارهای فرهنگی دوران پهلوی جز تضعیف اقتدار این حکومت و پیدایش بحران‌ها و نابسامانی‌های فرهنگی و اجتماعی نتیجه‌ای نداشت.

کارشناس سیاسی اظهارکرد: ویژه خواری شخص شاه و امتیاز برای دربار و خانواده خود و رشوه های که به صورت علنی گرفته می شد، سبب شکل گیری طبقه ویژه و با نفوذ شد.

وی گفت: دریافت رشوه از افراد ثروتمند کشور همواره مورد توجه درباریان و اطرافیان آنان بود و هر روز شیوه‌های جدیدی برای اخذ آن ابداع می‌شد.

رجبی با اشاره به اینکه خاندان پهلوی ثروت ملت ایران را به غارت بردند خاطر نشان کرد: محمدرضا و فرح پهلوی هنگام فرار از ایران، بخش اعظمی از جواهرات سلطنتی توسط چمدان‌های متعدد در کنار مبالغ هنگفتی ارز از کشور خارج کردند.

انتهای پیام/

 

https://new.dana.ir/1803780
ارسال نظر
نظرات