شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 13:51 منتشر شده در مورخ: 1400/11/05 شناسه خبر: 1803299
در گفت‌وگو با هنرمند راوری مطرح شد؛

معرق‌کاری؛ گنجی نهفته در راور که حمایت می‌طلبد

معرق‌کاری؛ گنجی نهفته در راور که حمایت می‌طلبد
روحانی گفت: معرق چوب می تواند درآمد خوبی برای شاغلین این رشته داشته باشد، که متاسفانه در راور مورد حمایت مسئولان شهرستان قرار ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روحانی معرق کار راوری در گفتگو با خبرنگار "راه آرمان" در رابطه با هنر معرق کاری گفت: معرق چوب نسبت به هنرهای چوبی دیگر قدمت بیشتری دارد و قدیمی ترین کار معرق یک شانه متعلق به شهر سوخته زابل است که بعد از یک وقفه چند هزار ساله در دوران قاجار با الهام از معرق ماشینه به شکل امروزی در آمده است.
 
وی اظهار کرد: بنده کار چوب را در زمینه منبت و پیکره تراشی از دوره راهنمایی شروع و در سال ٨٠ به طور خودآموز کار هنر معرق کاری را آغاز کردم. 

این هنرمند راوری در ادامه بیان کرد: در سال ٩۶ با همکاری میراث فرهنگی و پشتکار هنرجوی خود در نمایشگاه های صنایع دستی کرمان، راین و نمایشگاه صنایع دستی تهران شرکت کردم و در سال ٩٧ با همکاری میراث فرهنگی کلاس های آموزشی به منظور احیای صنایع دستی فراموش شده برگزار شد که به علت ناشناخته بودن معرق و ظرافت خاصی که این هنر دارد و امکانات محدود، مورد توجه قرار نگرفت. 

روحانی ادامه داد: در سال ٩٨ با همکاری میراث فرهنگی و تعدادی از هنرمندان راوری، شرکت تعاونی احیاگران هنرهای دستی راور  به منظور آموزش و حمایت از علاقه مندان این هنرها راه اندازی شد. 

معرق کار راوری در پایان خاطرنشان کرد: معرق چوب به علت در دسترس بودن مصالح و ظرافت و زیبایی خاصی که دارد می‌تواند در کنار وجهه اجتماعی، درآمد خوبی برای شاغلان این رشته داشته باشد، که متاسفانه در شهرستان راور این رشته مورد حمایت مسئولان قرار ندارد.

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1803299
ارسال نظر
نظرات