شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 14:40 منتشر شده در مورخ: 1399/09/04 شناسه خبر: 1670385
دانا خبر می‌دهد؛

بازگشت سلاطین سیگنال/ تازه واردها، مؤلفه‌های سرمایه‌گذاری در بورس را رعایت کنند

بازگشت سلاطین سیگنال/ تازه واردها، مؤلفه‌های سرمایه‌گذاری در بورس  را رعایت کنند
بورس پس از ریزش شدید اخیر روند صعودی به خود گرفته است؛ هرچند دیگر رشد 4 ماه نخست سال را نخواهد داشت اما برخی سلاطین سیگنال از این موضوع و ناآشنایی تازه واردها سوءاستفاده می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ بازار سرمایه ایران تا همین یک سال گذشته یک بازار ناشناخته بود اما از نیمه دوم سال گذشته روند روبه‌رشد در پیش گرفت و عدم استقبال از سایر بازارهای موازی آن باعث شد نقدینگی سرگردان به سمت بورس حرکت کند.

دولت هم که با کسری بودجه مواجه بود و از سوی دیگر اهداف خصوصی‌سازی تعیین شده در قانون بودجه برای واگذاری شرکت‌های دولتی محقق نشده بود، حمایت از این بازار را دستور کار خود قرار داد.

هجوم نقدینگی به سمت بورس باعث رشد شدید این بازار شد به‌طوری‌که شاخص کل در پایان اسفندماه سال گذشته که حدود 520 هزار واحد بود در مردادماه به 2 میلیون و 78 هزار واحد رسید و قیمت اکثر سهام شرکت‌ها بیش از 300 درصد رشد داشت.

بازار سهام باتوجه‌به رشد بی‌سابقه 4 ماه نخست و آزادسازی سهام عدالت و ورود سهام‌داران آن به بورس به‌نوعی جذاب شده است.

بر اساس جدیدترین آمار در آبان‌ماه امسال بیش از ۲۱۷ هزار نفر در سامانه سجام برای دریافت کد بورسی ثبت‌نام کردند و در حال حاضر بیش از ۲۱ میلیون و ۳۹۰ هزار نفر در این سامانه ثبت‌نام کرده و کد بورسی گرفته‌اند. بر اساس شواهد کدهای فعال بورسی بیش از 5 میلیون کد است.

همان‌طور که در این گزارش اشاره شد این بازار هنوز برای خیلی‌ها و عموم مردم ناشناخته است؛ بازاری دارای نوسان و تأثیرپذیر از اخبار و اطلاعات و عملکرد شرکت‌های بورس و... که برای فعالیت در آن نیاز به آموزش است و در غیر این صورت حتماً زیان خواهید دید. زیرا این بازار ریسک‌ها خود را دارد.

متأسفانه برای ورود مردم به بورس فرهنگ‌سازی نشد و این افراد آموزش ندیده بودند زیرا افراد پس از ورود به این بازار برای سرمایه‌گذاری و خرید سهم باید تحقیق کنند اما به دلیل نداشتن اطلاعات مالی و عدم آموزش، دنبال سیگنال خرید هستند و سیگنال‌ها را در فضای مجازی جستجو می‌کردند؛ این موضوع باعث شد برخی از این وضعیت بورس سوءاستفاده کنند و با ایجاد گروه، صفحه و کانال در شبکه‌های پیام‌رسان علاوه بر فروش سیگنال حق عضویت هم می‌گرفتند.

این سلاطین سیگنال که حتی برخی از آنها خودشان جزو تازه واردهای بورس بودند و هستند، سهام شرکت‌هایی زیان شدید و انباشته داشتند و یا خط تولید آن تعطیلی شده بود، را سیگنال می‌دادند و سهام‌داران تازه‌وارد به توصیه آنها عمل می‌کردند؛ درحالی‌که در زمان رشد بازار بخصوص روند صعودی 4 ماه نخست سال همه سهام‌ها روند صعودی داشتند و مردم هم که اطلاعی نداشتند به این کانال‌های سیگنال ده اعتماد می‌کردند.

این سلاطین سیگنال پس از اینکه سهم رشد خوبی می‌کرد، خودشان از آن خارج می‌شدند و مردم را به حال خود رها می‌کردند. اما این سلاطین سیگنال پس از اینکه بورس از 19 مردادماه وارد فاز نزولی شد و قیمت برخی سهام حتی تا 70 درصد ریزش داشت، مردم را به حال خود رها کردند و هیچ توصیه و راهکاری نداشتند.

 

جزئیات برخورد با کانال‌های سیگنال فروش

جعفر جمالی معاون حقوقی سازمان بورس اوراق بهادار با اشاره به برخورد با کانال‌های سیگنال فروش، گفت: تاکنون 97 پرونده در مورد تخلفات بورسی فعالان فضای مجازی در مراجع قانونی مطرح و 170 مورد به پلیس امنیت اقتصادی ارجاع شده که در مورد 26 پایگاه اینترنتی که مرتکب تخلفات بورسی و اعمال مجرمانه می‌شدند، از طریق دادستانی کل اقدامات لازم پیگیری شده است.

وی تأکید کرد: سازمان بورس برای استفاده عموم از نظرات کارشناسی افراد (حقیقی) که قابلیت تحلیل و مشاوره دارند، طرحی را در دست بررسی دارد، تا مسیری قانونی برای استفاده از این ظرفیت و منبع علمی بگشاید.

به گفته جمالی، برخی افراد به‌قصد کسب منفعت و تحصیل مال اقداماتی که مصداق بارز تخلف، ناهنجاری و حتی جرم محسوب می‌شود، را انجام می‌دهند، مانند سیگنال فروشی که نوعی مشاوره بدون مجوز و جرم است و قانون برای آن ضمانت اجرای کیفری در نظر گرفته است. یا عده‌ای اغوای قیمتی انجام می‌دهند که این هم جرم است. یا ظاهر گمراه‌کننده‌ای از معاملات ایجاد می‌کنند و سازمان بورس طبق قانون مکلف است، علیه کسانی که فعالیت غیرمجاز نهادهای مالی مانند سبد گردانی، یا ارائه مشاوره سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند، اقدام کند.

 

بازگشت سلاطین سیگنال

بر اساس این گزارش، هرچند باید رشد ماه‌های نخست امسال بورس را به تاریخ سپرده و هیچ زمانی دیگری این اتفاق رخ نخواهد، اما پس از ریزش اخیر بورس و اینکه روند اصلاحی بورس به پایان رسیده، این بازار روند متعادل و صعودی به خود گرفته است.

شاخص بوری در هفته گذشته حدود 97 هزار واحد رشد داشت و در دو هفته اخیر از محدود یک میلیون و 215 هزار واحد به حدود یک میلیون و 368 هزار واحد رسیده است و اکنون باید با تحلیل و بررسی دقیق در آن سرمایه‌گذاری کرد.

بنابراین گزارش در حالی بورس کمی بهبود داشت، دوباره سلاطین سیگنال وارد میدان شدند و بازهم سیگنال می‌فروشند و سعی می‌کنند ابتدا با سیگنال‌های رایگان اعتماد افراد را جذب کنند.

بررسی این روزهای بورس نشان می‌دهد افراد نوسان گیر و نوسان گیری در آن افزایش چشمگیری داشته است و افراد با نگاه کوتاه‌مدت و حتی یک‌روزه و یک‌هفته‌ای اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند.

این کانال‌ها و گروه‌ها مثلاً خرید نمادی آن را به‌صورت ویژه سیگنال می‌کنند و وقتی سهم از منفی به سمت مثبت حرکت کرد، خودشان از آن با گرفتن نوسان و سود خارج می‌شوند. از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند.

دستگاه‌های ذی‌ربط و نظارتی از جمله سازمان بورس در این زمینه اقدامات خوبی انجام دادند ولی بازهم باید نظارت خود را تشدید کنند؛ هرچند سازمان بورس در حوزه آموزش و برخورد با این سلاطین اقدام کرده اما نیاز است سازمان‌های دیگر هم به یاری آن بشتابند تا اعتماد مردمی که وارد بازار سهام می‌شوند و سرمایه‌گذاری می‌کنند، خدشه دارد نشود و این بازار بتواند نقش خودش را تأمین مالی نقش ایفا کند.

در پایان تأکید می‌شود مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس باید حتماً آموزش ببینند و مؤلفه‌های سرمایه‌گذاری را رعایت کنند؛ اگر شناختی ندارند، بهتر است غیرمستقیم و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

کارشناسان معتقدند بازار سرمایه همچنان بیشتر از سایر بازارها سودده است اما به شرطی که تمام موارد از سوی افراد رعایت شود و با پولی که نیاز ندارند و با نگاه بلندمدت اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

مردم باید مراقب این گروه‌ها و کانال‌های فضای مجازی باشند و بدون تحقیق و بررسی اقدامی برای خرید انجام ندهند و از انجام معامله با هیجان پرهیز کنند زیرا در غیر این صورت ریسک خود را افزایش می‌دهند و ممکن است ضرر کنند . افراد در بورس باید مراقب سرمایه‌های خود باشند.

انتهای پیام

https://new.dana.ir/1670385
ارسال نظر
نظرات