شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 09:03 منتشر شده در مورخ: 1399/09/04 شناسه خبر: 1670307
براساس آمار بانک مرکزی؛

رشد اقتصادی بهار امسال منفی ۲.۸ درصد شد/ بخش خدمات رشد اقتصادی را منفی کرد

رشد اقتصادی بهار امسال منفی ۲.۸ درصد شد/ بخش خدمات رشد اقتصادی را منفی کرد
بانک مرکزی اعلام کرد: تولید ناخالص داخلی در سه ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲.۸ درصد کاهش‌یافته و تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت با وجود رشدهای بخش کشاورزی و صنعت و معدن، به دلیل افت ۱.۶ درصدی بخش خدمات، منفی ۰.۶ درصد ثبت شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بانک مرکزی با انتشار نماگرهای اقتصادی فصل بهار ۹۹ اعلام کرد: تولید ناخالص داخلی در سه ماه اول امسال به قیمت ثابت سال ۹۵ به رقم ۱۴۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به سه ماه اول سال گذشته ۲.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در سه‌ماهه اول امسال ۰.۶ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داشته است.

بیشترین تأثیر در کاهش رشد تولید ناخالص داخلی را بخش نفت و خدمات داشت؛ به‌طوری‌که بخش نفت ۱۶درصد و بخش خدمات ۱.۶درصد نسبت به سه‌ماهه اول سال قبل افت داشته‌اند. باتوجه‌به سهم بالای خدمات (بیش از ۵۵ درصد) از تولید ناخالص داخلی کاهش ۱.۶درصدی این بخش تأثیر قابل‌توجهی در تولید ناخالص داخلی داشته است.

بخش کشاورزی در بهار امسال ۳.۷درصد و بخش صنایع و معادن ۲.۵ درصد رشد داشته‌اند. در زیرمجموعه گروه صنایع و معادن رشد بخش صنعت و معدن مثبت ۱.۴ درصد و ساختمان مثبت ۳.۹درصد بوده است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری در سه ماه اول امسال معادل ۶۳۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.

در بخش حساب‌های ملی، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به قیمت ثابت در سه ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۰.۶درصد کاهش داشته است. بانک مرکزی در این گزارش رقمی در خصوص تشکیل سرمایه ثابت در بخش خصوصی و دولتی به تفکیک ماشین‌آلات و ساختمان برای بهار امسال منتشر نکرده است.

شاخص کارگاه‌‌های بزرگ صنعتی ۱.۵درصد افزایش یافته است. در این دوره تعداد جواز تأسیس واحدهای صنعتی ۲۴درصد و سرمایه‌گذاری بالقوه در این بخش ۳۴.۲درصد رشد داشته است، اما در بخش صدور پروانه بهره‌برداری از واحدهای صنعتی که شامل واحدهای با ۱۰۰ نفر کارکن و بیشتر است، تعداد پروانه بهره‌برداری ۱۲.۴ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که سرمایه‌گذاری صورت گرفته در همین مدت ۱۵۵.۲ درصد رشد داشته است.

در بخش ساختمان تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در مناطق شهری در بهار امسال ۳۶ هزار و ۳۰۰ فقره بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۵درصد کاهش داشته است. این نسبت در شهر تهران ۲۱ درصد افت کرده و در شهرهای بزرگ یک درصد کاهش داشته است.

شاخص بهای خدمات ساختمانی در سه ماه اول امسال نسبت به سه‌ماهه اول سال گذشته ۳۰.۹درصد و شاخص بهای تولیدکننده مصالح ساختمانی ۳۰.۱ درصد رشد داشته است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی در بهار امسال ۱۸۴ هزار و ۵۰۰ ساختمان پروژه عملیاتی آن آغاز شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۹۲.۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

ساختمان‌های نیمه‌تمام ۴۸.۵درصد و ساختمان‌های تکمیل شده ۱۰۲.۹ درصد نسبت به بهار سال قبل افزایش داشته است. در کل مناطق شهری ۶۵۰ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در مراحل مختلف ساخت قرار داشته که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۷۲.۵درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام

https://new.dana.ir/1670307
ارسال نظر
نظرات