شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:47 منتشر شده در مورخ: 1399/07/19 شناسه خبر: 1655684
کارشناس مسائل اجتماعی مطرح کرد؛

بزهکاری نه با یک وزارتخانه، بلکه با عزم ملی 3 قوه برطرف می شود

بزهکاری نه با یک وزارتخانه، بلکه با عزم ملی 3 قوه برطرف می شود
احمد رحیمی گفت: موضوع جوانان و آسیب آنها در محلات حاشیه ای متنوع بوده و معمولاً با مواد مخدر، سرقت و رفتار های پرخاش گرایانه آشکار می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مسایل اجتماعی در البرز در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" در رابطه با تاثیر محرومیت مناطق و رفاه اجتماعی روی جوانان گفت: بحث آسیب های اجتماعی در محلات حاشیه ای و تفاوت این آسیب ها در جوانان و محرومیت مناطق و رفاه اجتماعی جوانان موضوع مهمی است ؛ وقتی موضوع و محتوای فقر را خارج از ایمان می دانیم پس این واقعیتی تلخ است که ما در آن غفلت کرده و بی توجه سرپوش گذاری می کنیم و غافلانه طعم تلخ درد و آسیب را می چشیم.

احمد رحیمی ادامه داد:رنج رنگی دارد که تنها آسیب شناسان اجتماعی از آن آگاه هستند ، طعم تلخ رنج و محرومیت را فقط کسانی که در آن هستند متوجه می شوند و البته جامعه شناسان ، مددکاران و افرادی که کارشناس در حوزه علوم یاورانه اند هم مدعی آگاهی از این رنج هستند، اما روح مددکاری اجتماعی علمی در کشور در حال خشکیدن است ؛ روح مددکاری ای که کفایت ،آرامش و تأمین رفاه اجتماعی افراد و برخورداری آنها از مواهب الهی بر عهده آنهاست ولی این روح زخمی شده است.

وی با مثالی افزود: وقتی که کشاورزی ما در حال از دست رفتن است و جشن خودکفایی گندم بر پا می کنیم و از طرفی گندم به کشور وارد می کنیم ؛ نظام ، دولت و وزارت جهاد کشاورزی ما چه اندیشه و رویکردی دارند؟ این نمونه کوچکی از موضاعات است .حالا این سوال پیش می آید که چرا از کشاورزی شروع کردم ؟ چون کشاورزی فرهنگ می آورد ، آدمی با یکجانشینی توانست ارق به خاک پیدا کرده و تعلق و مدنیت را شکل دهد ، فرهنگ با تمدن گره خورده است .وقتی کشاورزی و صنایع کوچک محلی ناکار آمد و نابود شود ؛ یعنی در کلیت برنامه ریزان و تصمیم سازان و در درایت و کفایت لازمه ضعیف بوده اند . از این رو مردم برای کسب معاش حلال مهاجرت کرده و به شکل ناخودآگاه در مراکزی مثل بازار بافت های پر پیچ و خمی که کمتر شناسایی شوند و پول ، خرید ، فروش و داد و ستد در آن بیشتر باشد؛ امکان رشد و ایفای نقش جدید در آنها اتفاق بیافتد . پس بعد از تخریب کشاورزی ،سوداگری در عرصه شهرهای بزرگ و کلان شهرها در بخش بازار ، افراد کمتر برخوردار از حیث اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی به عنوان نیروی خدمات در آن مشغول کار می شوند .اما در حواشی شهرها که ارزانتر است سکنی می گزینند . به همین دلیل پاره فرهنگ بزه کاری رخ داده و در محلات کمتر توسعه یافته و خارج از محدوده نشر پیدا می کند .

این کارشناس تصریح کرد : فقر با ضعف فرهنگی و ادبیات ضعیف فرهنگی با لمپنیسم (بیکاره ها ) و وندالیسم (ناهنجاری اجتماعی ) با رفتارهایی که با یک تأخر فرهنگی عمیق اتفاق افتاده خودش را نشان می دهد .در مناطق کمتر برخوردار در شهرستان کرج اگر بخواهیم منطقه ای را توسعه دهیم و شغل کافی ایجاد کرده و حمایت اجتماعی داشته باشیم جوانان و نوجوانان و نان آوران آن محلات را با نوع نگاه و بینش و باور جدید رشد می دهیم و آنها با امیدواری بیشتری به سمت تحصیل و کنجکاوی در علوم پیش می روند و قطعاً در این محلات بافتی وجود دارد که کودک ناخودآگاه از آن بافت به عنوان فردی که الگوهای بزه کارانه و مجرمانه را به صورت یک مقام و منزلت ، نقش جذاب و توانمند باور دارد ، در آن رشد می کند.

رحیمی گفت : جنس رنج را کسانی که در بستر موضوع فعال بوده اند متوجه می شوند که ما به آن اوتریج می گوییم ،مدد کاری در خیابان در جایی که آسیب تولید می شود نه در پشت میز دانشگاهی ، نظریات و وزارت خانه هایی که کارشناسانی که جنس رنج و طعم آن را با پوست و استخوان نچشیده اند ؛ نظریه پردازانه ، بدون شتاب و تحلیل عمیق و با بی تفاوتی دستورالعمل و قواعد و قوانین را تبیین کنند که از واقعیت موجود دور بوده یا امکان ایجاد بستر سازی و محیا کردن آن وجود ندارد.

وی افزود:کسانی که در بطن آسیب حضور دارند و زندگی می کنند ، کسانی که در همان محلات هستند اما ابعاد ذهنی شان کلان نگر است و بینش عمیق ، دلسوخته ، با وجدان ، شرافت ،عقل و ایمان را دارا هستند باید در کاهش آسیب های اجتماعی و زدودن فقر نقش آفرینی کنند . این اتفاق نه در یک وزارت خانه بلکه با عزم ملی تمام قوا ناشی می شود .اگر تمام دولت مردان و منسب نشینان ما در محلات معمولی با زندگی معمولی برخوردار باشند و خودشان را مکلف بدانند که کشور را نجات دهند؛ درد کودک محروم آن مناطق که شیر خشکش به دلیل مشکلات خانواده اش فراهم نمی شود یا درد پدری که به خاطر تولید و رشد در همان منطقه آسیب خیز دچار اعتیاد شده و...تنها با بودن در این نوع بافت ها می توانند حامی انها باشند .

این کارشناس تاکید کرد : سخن از درد و آسیب و پیشگیری از آنها سال هاست که نابخردانه می گوییم ، زیرا که با وعده گذاری یا با بخشی نگری چندین مرکز ، با کیفیت پایین و بدون عشق اقدام می شود و برای بهبود حال نیازمندان هر روز وضعیت بدتر خواهد شد .عشق چیزی است که می تواند نوید بخش آرامش هر فردی باشد و این عشق در گروه های کم برخودار حاشیه نشین آماده عفونی شدن ذهن و جسم بوده و کسانی که مدعی هستند که به خوبی با معضلات و آسیب های آحاد مردم مقابله خواهند کرد این عشق را ندارند ؛ زیرا که عشق راستین دلجویی از خود بوده و با نگاه امروزی علم گرایانه ، بینش از سر محبت و اخلاص بدون تعصب قوی خواهد بود.

رحیمی ادامه داد: .نگاه ،رویکرد و اقدام عملی اقدامی است که در کشور های توسعه یافته انجام شده است .اما مددکاران اجتماعی در حوزه مهاجرات ، آسیب های اجتماعی و اشتغال پایدار که در این محلات حاشیه ای مشغول به کار هستند ،دیگر آن روح مددکارانه شان رو به افول رفته است و به شکل یک خیریه عمل می کنند و نانی بر کف نیازمند می گذارند ؛ در حالی که همان هزینه را می شود برای تقویت نان ذهن و توانمندی و تاب آوری صرف کرد .حاکمیت در بخش های مختلف باید جدیت عادلانه را به خرج دهد تا بحث اشتغال پایدار، کیفیت زندگی ، تأمین رفاه اجتماعی ،آموزش و پرورش و رسانه امروزی شود و این نیاز به یک نوزایی خوب در اندیشه دارد .

وی افزود: موضوع جوانان و آسیب آنها در محلات حاشیه ای متنوع بوده و معمولاً با مواد مخدر ،سرقت و رفتار های پرخاش گرایانه آشکار می شود و به خاطر ضعف پرورشی که قربانیان قبلی آنها یعنی والدینی که خود قربانی بوده اند و نتوانسته اند آن آرامش و بالندگی را در نهاد خانوده ایجاد کنند باعث می شود که این جوان ها گرایش سریعتر و بیشتری به انواع رفتارهای مجرمانه و بزه کارانه داشته باشند . باز پیوند بخش های مختلف اجتماع ، خانواده ها و ذهنیت در هم تنیده روانشناسانه آحاد اجتماع کار سخت اما شدنی است .اگر کار به دست کاردان سپرده شده و نگاه علمی و اقدام اجرایی از همین حالا صورت گیرد .

او در ادامه گفت : به طور مثال تأسیس یک بوستان در محله باعث اتفاقات شگرفی شده که البته نباید فقط به این مورد اکتفا کرد و در ابتدا باید خود خانواده ها از نظر تأمین مالی ،بیمه ای و بازنشستگی و ...برخوردار باشند . به هر حال با ایجاد یک بوستان در یک محله باعث کاهش محرومیت و افزایش مهارت های اجتماعی و مهارت های زندگی شده و باعث ارتقا کیفیت زندگی افراد نیز می شود .بدین صورت که : حال افراد درون پارک خوب خواهد بود ،دریچه های خروج فشار که بچه ها هستند به پارک می روند و نیازشان به تفریح را بر طرف می کنند ، تقویت بنیه جسمی با ورزش و ... بیشتر رقم می خورد، بازنشسته ها جایی برای گفت و شنود دارند و از افسردگی و مشکلاتشان کم خواهد شد، رابطه مادر و فرزند و اعضای خانواده با همدیگر زمانی که در پارک قدم می زنند بهتر می شود، بهداشت روانی افراد بیشتر می شود، احساس تعلق خاطر به وسایل داخل بوستان خواهند داشت که این احساس خود باعث آرامش خواهد شد،به کودک آمورش می دهد که با دوستانش چطور صحبت کند ،صف رو نوبتش را رعایت کند و عنصر مهارت را در عرصه شغلی ، تحصیلی و خانوادگی بهبود می دهد .

وی افزود: پس به این طریق می توان مناطق رشد نیافته و مهاجرنشین با بافت خراب که تعارضات مختلفی در آن فضا هست را با دادن امکانات ، پول و رشد علمی از آسیبشان جلوگیری کرد و وقتی آسیب نبینند ،آسیب نخواهند زد یک آدم زخمی و بیمار آسیب می زند .بیمار نیازمند تیمار است و نه نیازمند به رفتار پلیسی که باعث ترس، رخوت و گوشه نشینی و حتی خودکشی می شود ، بهبود حال فرد و دفع آسیب اجتماعی از این طریق ممکن نیست . او نیازبه کنترل درونی دارد که کنترل درونی چیزی است که با حمایت عشق ، اهمیت همراهی را در آن فرد رقم خواهد زد .

رحیمی در خاتمه خاطر نشان کرد: اگر می خواهیم جامعه ای سلامت داشته باشیم نباید دغدغه این را داشته باشیم که چرا نوجوان و جوان کنجکاوی و رفتار پر هیجان دارد که این بخشی از رفتار آنهاست اگر حمایت را ادامه دهیم نظام اجتماعی و سلامت برای همه اقشار روا بدارد .ممکن است در دهه های آتی این خسارتی که الان برای محلات کمتر برخوردار گذاشته شده رو به افول رفته و به سمت نرمال حرکت کند . در این مقطع تاریخی هر جامعه ای کمتر از 5 % رفتار نا به هنجار داشته باشد طبیعی تلقی می شود .در حال حاضر رفتار نابه هنجار فراوانی بسیاری دارد که نیاز به اقدام عاجل علمی دیده می شود .

 

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1655684
ارسال نظر
نظرات