شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:40 منتشر شده در مورخ: 1399/07/01 شناسه خبر: 1649857
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان قزوین:

برداشت زیتون از سطح حدود ۱۰ هزار هکتار باغات قزوین آغاز شد

برداشت زیتون از سطح حدود ۱۰ هزار هکتار باغات قزوین آغاز شد
علی اکبری، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: برداشت زیتون از سطح ۹۷۵۰ هکتار از باغات استان قزوین آغاز شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: در سال جاری با توجه به سال نیاور و همچنین خسارت سرمازدگی در بهمن ماه 98 به باغات مناطق زیتون خیز استان، پیش‌بینی می‌شود حدود 21 هزار تن دانه زیتون برداشت شود که تولید محصول نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

وی افزود: از این میزان سطح زیر کشت هفت هزار هکتار باغات بارور و دو هزار و 750 هکتار غیر بارور است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه گفت: در سال گذشته 26 هزار و 800 تن دانه زیتون (53 درصد دانه کنسروی و 47 درصد برداشت دانه روغنی) تولید شده که از این میزان دو هزارو 500 تن روغن زیتون تولید شده است.

اکبری عنوان کرد: با توجه به مشکلات و آسیب ناشی از ویروس کرونا و فروش زیتون کنسروی سال پیش باغداران و همچنین ماندن محصول در انبارها و کمبود کارگر پیش بینی می‌شود در سال جاری برداشت دانه زیتون کنسروی کمتر از دانه روغنی باشد.

وی؛ ارقام موجود در باغات زیتون را ارقام بومی شامل زرد زیتون، ماری شنگه، روغنی محلی، گردو گلوله، ارقام خارجی شامل مانزانیلا، سویلانا، کنسروالیا و همچنین ارقام روغنی شامل آربکین و کرونایکی که در کشت‌های متراکم استفاده می‌شود؛ ذکرکرد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به اقدامات انجام شده و عملیات باغی در قالب طرح اصلاح، بهسازی و توسعه باغ‌های زیتون که همه ساله با تخصیص اعتبار دولتی انجام می‌شود اشاره کرد و گفت: سال 98 و 99 اقداماتی در باغات زیتون استان انجام شده که می‌توان به عملیات پیوند درختان به میزان 27 هزار اصله، تغذیه باغات(طرح تلفیقی تغذیه زیتون) در سطح 70 هکتار، هرس بازجوان سازی در سطح 50 هکتار، هرس باردهی در سطح 120 هکتار و تهیه سموم مورد نیاز با آفات درختان زیتون اشاره کرد.

وی اضافه کرد: همچنین توسعه (احداث باغات جدید زیتون) در سال 98 و 99 در سطح 230 هکتار اجرا شده است.

اکبری تصریح کرد: برای کنترل آفت مگس زیتون با وجود کلینیک‌های گیاهپزشکی، اکیپ‌های کارشناسی و ایستگاه‌های پیش‌آگاهی تا مرحله رسیدگی زیتون کنسروی در سطح دوهزار و 190 هکتار مبارزه انجام شده است.

وی افزود: همچنین در همین راستا 130 هزار کارت زرد و هزار عدد فرمون و همچنین پروتئین هیدرولیزات و سموم شیمیایی (طعمه پاشی) در باغات زیتون استان اجرا شده که این امر باعث کنترل خسارت مگس زیتون به دانه‌های زیتون شده است.

این مقام مسئول بیان کرد: پایین بودن محصول زیتون در سال جاری انگیزه ادامه مبارزه و کنترل آفت فوق را در مرحله روغنی کم کرده که به باغداران توصیه می‌شود تا پایان مرحله برداشت دانه روغنی دستورالعمل‌های کارشناسان مستقر در مراکز جهاد کشاورزی طارم سفلی را جدی گرفته و به کنترل و مبارزه با آفت مگس زیتون در باغات ادامه دهند.

گفتنی است؛ برداشت زیتون کنسروی از اواسط شهریورماه با ارقام زودرس در باغات منطقه آغاز و همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/

 

https://new.dana.ir/1649857
ارسال نظر
نظرات