شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 08:14 منتشر شده در مورخ: 1399/06/31 شناسه خبر: 1648990
نماینده ولی فقیه در استان قزوین:

محبوس‌کردن امربه معروف و نهی از منکر در مسائل خرد بزرگترین منکر است

محبوس‌کردن امربه معروف و نهی از منکر در مسائل خرد بزرگترین منکر است
عبدالکریم عابدینی، نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: یکی از منکراتی که در جامعه امروز صورت می‌گیرد این است که امر به معروف و نهی از منکر را محبوس در حجاب و عفاف کنیم و از مصادیق بزرگ این واجب الهی غافل بمانیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ آیت الله عبدالکریم عابدینی امروز(یکشنبه) در جلسه شورای سیاستگذاری ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قزوین با عرض تسلیت ایام عزاداری خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام، اظهار کرد: باید برنامه ریزی‌های ما به گونه‌ای باشد که با قرآن همخوانی داشته باشد، اگر اقدامی با قرآن همراه نیست، ما باید خود را با قرآن هماهنگ کنیم.

وی افزود: اگر با نقشه قرآن زندگی خود را پیش ببریم این کلام الهی زندگی ما را به بهترین نحو پوشش خواهد داد. عمل گرایی در کنار تئوری پردازی دارای اهمیت است و باید معارف و مبانی دینی و قرآنی در کلام و عمل ما دیده شود.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: در آیه ۱۰۱ سوره آل عمران خدای متعال درباره یکایک بندگانش می‌فرماید؛ هرکس با خدا ارتباط برقرار می‌کند و برای رضای خدا قدم برمی‌دارد قابل اعتماد است، اما کسی که به دنبال منافع و مقام و جایگاه خودش است این فرد به درد کار امر به معروف و نهی از منکر نمی‌خورد.

عابدینی اضافه کرد: کسی که عزم و اراده و تصمیمش، بندگی خداست قابلیت سرمایه گذاری برای عرصه امر به معروف و نهی از منکر را دارد. خداوند در ادامه سوره آل عمران می‌فرماید برای انجام کار تاثیرگذار باید بندگان خوب من کنار یکدیگر قرار گرفته و دسته جمعی و هم افزایانه فعالیت کنند. ما باید هنر کار کردن باجماعت را یاد بگیریم.

وی ابراز کرد: هرکس بنده خدا شد و در مسیر خدا قرار گرفت این فرد انسان خدایی است و حال این انسان‌های باایمان و اهل خدا باید از حرکت تک نفره فاصله گرفته و به حرکت جمعی بپردازند.

امام جمعه قزوین اذعان کرد: در آیه ۱۰۲ سوره آل عمران خدا به ما می‌گوید ای کسانی که ایمان آورده اید تقوا کسب کنید و در برابر آموزه‌های ایمانی و حق و قوانین اساسی برگرفته از دین و قرآن تسلیم شوید. زیرا تقوا، روشن بینی و استقامت در امور است و انسان باتقوا دارای عقل دانا و اراده توانا می‌شود.

عابدینی یادآور شد: طبق آیات قرآن می‌آموزیم که جمعی می‌توانند پیاده کننده امر به معروف و نهی از منکر باشند که دارای سه ویژگی ایمان و تقوا و تسلیم در برابر حق باشند. این افراد می‌توانند در جامعه اصلاحات به وجود آورند و قدم‌های تاثیرگذار بردارند.

وی با اشاره به اینکه قرآن دعوت به خیر را برای اجراکنندگان امربه معروف و نهی از منکر تعریف کرده است، تصریح کرد: قرآن کریم دعوت به وحدت نکرده است بلکه دعوت به توحید می‌کند، قرآن می‌فرماید همه شما زیر پرچم مبانی الهی و ولایت و امامت جمع شوید در این فضا وحدت مبتنی بر توحید و وحدت مورد رضای الهی رقم می‌خورد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: وحدت باید ریشه توحیدی داشته باشد، اگر وحدتی بر مبنای شرک رقم خورده باشد همان وحدتی می‌شود که فاجعه کربلا را رقم زد. قرآن کریم مردم را به جمع شدن توحیدی زیر پرچم خدا فرامی‌خواند و از اختلاف و تفرقه انسان‌ها را برحذر می‌دارد.

امام جمعه قزوین افزود: در ادامه سوره آل عمران می‌خوانیم که نعمات الهی را به یاد بیاورید، نباید نعمات الهی را فقط خلاصه در خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها کنیم، بلکه همانطور که در نماز می‌خوانیم خدایا مرا در مسیری قرار بده که انسان‌های صاحب نعمت را در آن راه قرار دادی. نعمت واقعی، ولایت است زیرا خدا نعمت واقعی را به پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار (ع) و شهدا و بزرگان عطا کرده است.

عابدینی تصریح کرد: یکی از منکراتی که در جامعه امروز صورت گرفته این است که امر به معروف و نهی از منکر را محبوس در حجاب و عفاف کنیم و از مصادیق بزرگ این واجب الهی غافل بمانیم.

وی با بیان اینکه انس و الفت از دیگر سفارشات قرآنی برای اهالی امر به معروف و نهی از منکر است، تاکید کرد: باید در روابط خود بررسی کنیم آیا صداقت و ایمان و عقیده ما را به یکدیگر نزدیک کرده است؟ بسیاری از گرفتاری‌های امروز ما این است که فقط در ظاهر با هم انس و الفت داریم. همه وظیفه داریم در بین خودمان به دنبال تقویت انس و الفت باشیم زیرا در این صورت اخوت دینی در بین ما شکل می‌گیرد و این اخوت دینی بوی ولایت می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اذعان کرد: اگر بین مومنان اخوت دینی شکل نگیرد آنها در آتش اختلافات و عقب ماندگی‌ها و مدیون شدن به مردم می‌سوزند. باید تمام این زیرساخت‌های لازم برای شکل گیری امر به معروف و نهی از منکر در یک جامعه اسلامی ایجاد شود تا شاهد یک نظام دینی با حضور امام المسلمین باشیم که همه تحت فرمان ایشان در مسیر دین قدم برداریم.

امام جمعه قزوین با بیان اینکه امت اسلامی باید انگیزه و داعیه خیر داشته باشد، ابراز کرد: این امت باید از خوبی‌ها و عدالت شاد و از زشتی‌ها و بی عدالتی‌ها و ظلم ناراحت شود، هرکس داعیه دار احقاق حق و عدالت در جامعه است به درد اجرای امر به معروف و نهی از منکر می‌خورد.

وی گفت: در ادامه آیات سوره آل عمران می‌خوانیم که مبادا مثل کسانی باشید که دنبال تفرقه و اختلاف هستند، عذاب شدید الهی در انتظار این افراد است و در روز قیامت روی آنها سیاه خواهد بود، زیرا با داشتن ایمان به دنبال مسیر نفاق و اختلاف و مخالفت با ارزش‌ها رفتند. این افراد به واسطه قدرناشناسی به عذاب الهی دچار می‌شوند و روسفیدان در محضر الهی از نعمات بهشتی برخوردار می‌شوند.

عابدینی عنوان کرد: نباید با دیدن آیات قهرآمیز خدا از اجرای امر به معروف و نهی از منکر پشیمان شویم، زیرا خدای متعال به ما سخت نمی‌گیرد بلکه این نقشه حکیمانه و راه الهی طی کردن مسیر اجرای واجبات الهی است. بدانیم که همه ما به خدا بازمی‌گردیم فقط باید حساب کنیم روسفید یا روسیاه خدا را ملاقات می‌کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تصریح کرد: خدای متعال پس از تشریح زیرساخت‌های امر به معروف و نهی از منکر در سوره آل عمران به بندگانش خداقوت می‌گوید شما به دلیل اینکه امر به معروف و نهی از منکر کردید بهترین امت هستید.

وی ابراز کرد: سیدالشهدا زمانی که از مدینه خارج می‌شدند در وصیت نامه ای که به برادرشان تقدیم کردند فرمودند برای قدرت طلبی و شر و فساد قیام نکردم، مگر اینکه امت جدم را اصلاح کنم و می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم.

امام جمعه قزوین افزود: سیدالشهدا یزید را بزرگترین منکر می‌داند و فرمودند شخصی همچون من با شخصی همچون یزید بیعت نمی‌کند. امام با این کلام خودشان کلیدی طلایی به دست ما دادند و فرمودند تا روز قیامت نباید با یزیدیان زمان بیعت کرد و دست دوستی داد. یزید زمان خود را بشناسید و مقابل آن بایستید.

عابدینی گفت: خوب است که طی ۴۱ سال گذشته عملکردهای خود را در ستاد امر به معروف بررسی کنیم که در چه مواقعی ما رویش یا ریزش و عقب نشینی در حوزه امر به معروف و نهی از منکر داشته ایم تا بتوانیم گام‌های موثرتری در این زمینه برداریم.

وی یادآور شد: در روایت آمده که امر به معروف و نهی از منکر دوخُلق از اخلاق الهی است هرکس این دو خلق خدا را عزتمندانه خدمت کند خداوند به وی عزت خواهد داد و هرکس نسبت به امر به معروف و نهی از منکر بی توجهی و سهل انگاری و منافق بازی کند، خداوند او را خوار خواهد کرد. این حدیث را باید جدی بگیریم تا در دنیا و آخر عزیز باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در پایان گفت: محور همه عزت‌ها حمایت از حق است، امام عسکری(ع) فرمودند هیچ آدم عزتمندی حق را زمین نگذاشت، مگر اینکه به ذلت و خواری کشیده شد و هیچ انسان ضعیف و ناتوانی از حق طرفداری نکرد مگر اینکه خداوند وی را قدرت و عظمت بخشید.

انتهای پیام/

 

https://new.dana.ir/1648990
ارسال نظر
نظرات