شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:07 منتشر شده در مورخ: 1399/05/09 شناسه خبر: 1632077
کارشناس مذهبی مطرح کرد؛

روز عرفه؛ فرصت ویژه خدا برای بازماندگان از قافله توابین

روز عرفه؛ فرصت ویژه خدا برای بازماندگان از قافله توابین
حجت الاسلام محمد علی فتحی گفت: خدای مهربان از آن جهت که بندگانش را دوست دارد و به آنان عشق می ورزند و نمی خواهد از خودش دور شوند و اسیر شیطان و نفس اماره و در نهایت جهنم شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مذهبی در گفتگو با "تیتریک" گفت: همیشه فرصت های خوب نصیب انسان نمی شود، فرصتهای بازگشت جهت ایجاد تحول و دگرگونی در زندگی از آن مواردی است که کمتر نصیب انسان های خطا کارمی شود.

حجت الاسلام محمد علی فتحی ادامه داد: خدای مهربان از آن جهت که بندگانش را دوست دارد و به آنان عشق می ورزند و نمی خواهد از خودش دور شوند و اسیر شیطان و نفس اماره و در نهایت جهنم شوند، زمان هایی را به طور ویژه برای گناهکاران اختصاص داده است تا بتوانند جبران خطاهای گذشته کنند.

وی افزود: از جمله آن فرصتهای مهم، شب های قدر است که خیل عظیمی از انسان ها، توفیق توبه و انابه به درگاه الهی را دارند. خیلی ها که خود را آلوده به انواع گناهان می کنند، رمضان را دل به خدا سپرده و با تمنای بخشش از ذات خدای یگانه، زندگی و حیات جدیدی را شروع می کنند زندگی ای به رنگ خدا.

دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر استان البرزتصریح کرد: گاهی شیطان زمینه های گناه را قبل از ماه رمضان ایجاد می کند و برخی در این فرصت بازگشت رمضان، به جای عروج به درگاه خدا سقوط می کنند و آلوده می شوند.

حجت الاسلام فتحی گفت: آلوده شده های ماه رمضان گاهی نا امید می شوند و فکر می کنند که دیگر فرصت توبه نخواهند داشت. دریغ از اینکه خدای مهربان روز مقدسی ر ا برای همین افراد گذاشته است. آری آن روز فرصت عرفه است.

وی افزود: روز عرفه به تعبیر نبی مکرم اسلام (ص)، بهترین زمان برای بخشوده شدن گناهانی است که فکر می شود بخشوده نخواهند شد. پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید:"خداوند در هیچ روزی به اندازه روز عرفه، بندگان خود را از آتش جهنم آزاد نمی‌کند،در میان گناهان، گناهانی است که جز در عرفات بخشیده نمی‌شود."

این کارشناس تاکید کرد: هنگامی که مردم در عرفات وقوف می‌کنند و حاجت‌های خود را با گریه و زاری درخواست می‌کنند، خداوند نزد فرشتگان به این مردم افتخار می‌کند و به فرشتگان خطاب می‌کند: آیا نمی‌بینید که بندگان من از راه‌های دور و غبارآلود به‌سوی من آمده‌اند و مالشان را در راه من خرج کرده‌اند و بدن‌ها را خسته کرده‌اند؟ به عزت و جلالم سوگند! گناهکارانشان را به نیکوکارانشان می‌بخشم و آنها را از گناه پاک می‌کنم، مانند روزی که از مادر متولد شده‌اند. آنگاه که در عرفات وقوف کنى، چنانچه گناهانت به تعداد شن‌های شنزار یا ستارگان آسمان یا قطره‌های باران باشد، خداوند آنها را خواهد بخشید.( کافى، ج 4، ص 316؛ علل الشرایع، ج 2، ص 436)

حجت الاسلام فتحی ادامه داد: عرفه فریاد رسای خدای عزوجل به همه بازماندگان از قافله توابین است. آری! روز عرفه خدا می خواهد نهایت عفو، بخشایش و غفاریت خود را نشان دهد. انسان های زیرک و با هوش این فرصت را از دست نمی دهند!

وی افزود: امام سجاد(ع) در روز عرفه صدای نیازمندی را شنید که گدایی می‌کرد. به او فرمود:" وای بر تو! آیا در مثل چنین روزی از غیر خدا درخواست می‌کنى، درحالی‌که در این روز برای بچه‌هایی که در شکم مادران هستند، امید سعادت و خوشبختی می‌رود.( جعفریات، ج 114، ص 415.)

این کارشناس گفت:طبق این فرموده امام سجاد (ع) ، گستره رحمت الهی در روز عرفه به قدری است که طفلان به دنیا نیامده و آرمیده در شکم مادران نیز ، می توانند از این فرصت بهره مند شوند.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: چطور از فرصت عرفه بهره زیادی ببریم؟در جواب عرض می شود:

روز عرفه غسل توبه کنید.

 سعی کنید شب استراحت کافی داشته باشید.

در شب و روز عرفه پرخوری نکنید.

اشتغالات خود را به امور دنیایی و هرچیزی که شما را به خودتان و دیگران مشغول می کند دوری کنید.

در آن روز صدقه بدهید.

مبادا در این روز بد اخلاقی، تندی ، ناسزاگویی و غیبت کنید.

مبادا کسی را نا امید و دل شکسته کنید.

اگر روزه داری مانع دعا کردن در این روز نمی شود روزه بگیرید و الا بهتر است روزه نگیرید.

در طول روز ذکر «استغفر الله ربی و اتوب الیه» و ذکر «صلوات» را زیاد بگویید.

از دعاهای مأثور یعنی روایت شده مثل دعای عرفه امام حسین (ع)  و امام سجاد (ع)  برای نیایش استفاده کنید.

اگر دیدید حال دعا ندارید به هر اندازه می توانید ذکر بگویید خصوصا استغفار را زیاد تکرار کنید.

در این روز برای همه دعا کنید و در صدر دعاهایتان دعا برای فرج امام زمان (عج) باشد.

نمازتان را حتما سر اول وقت بخوانید.

هنگلم دعا از لباس های پاکیزه استفاده کنید و خود را معطر نمایید.

دعا و مناجاتتان بهتر است زیر آسمان و در فضای باز باشد

 

انتهای پیام/ م

https://new.dana.ir/1632077
ارسال نظر
نظرات