شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 12:33 منتشر شده در مورخ: 1399/05/04 شناسه خبر: 1630132
به دنبال نارضایتی بخشی از مالکین زمین در درگز؛

شهرداری درگز زیر صورتجلساتش زد/ مردم قربانی ندانم‌کاری‌های مسئولان+اسناد

شهرداری درگز زیر صورتجلساتش زد/ مردم قربانی ندانم‌کاری‌های مسئولان+اسناد
شهرداری درگز در سال 86 طبق صورتجلسه ای، رای به مسکونی بودن برخی زمین‌های محدوده شهر داده است، اما امروز مصوبات این صورتجلسه مورد تایید شهرداری نیست و باعث بروز نارضایتی های بسیار از سوی مالکین زمین‌ها شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ تغییر کاربری اراضی کشاورزی یا همان مزارع به زمین مسکونی یکی از مشکلاتی است که در شهرهای رو به توسعه و پیشرفت، همواره عاملی برای بحث و جدل بین صاحبان زمین و شهرداری ها است.

شهرستان درگز هم از این قضیه مستثنی نبوده و دارای زمینهایی است که سالها بین مالکین و شهرداری این شهرستان بر سر نوع کاربری زمین ها بحث و جای اختلاف است و رفت و آمدهای صاحبان زمین هنوز هیچ نتیجه ای برای آنها نداشته.

بهزاد تمیزی یکی از مالکین، در گفتگو با خبرنگار ما گفت: بیش از ده سال قبل، صورتجلسه ای بین مسئولین وقت شهرداری درگز و مالک یکی از زمینهای این شهرستان که قبلا کاربری زراعی داشته امضا و مقرر شد ملک یاد شده پس از کسر خیابانها به محدوده توسعه شهری وارد شود.

وی افزود: به موجب همین صورتجلسه که به امضای شهردار، شورای شهر و مسئولین دوایر مرتبط رسیده و زمین فوق قطعه بندی شده بود، بخشی از زمین های قطعه بندی شده را برای ساخت و ساز خریداری کردیم.

تمیزی تصریح کرد: اما پس از گذشت بیش از ده سال، شهرداری درگز اظهار می کند که این صورتجلسه مورد قبول او نیست و کاربری اراضی همچنان زراعی است؛ گناه مردم چیست که به استناد صورتجلسه معتبر در آن زمان اقدام به خریداری زمین کردند اما امروز نمی توانند از آن استفاده ای داشته باشند؟

مشایخی از دیگر مالکین این زمینها، با ابراز گلایه و نارضایتی از عملکرد شهرداری درگز، به خبرنگار ما گفت: در سال 86 به استناد صورتجلسه ای که بین شهرداری و مالک اصلی زمین به امضا رسید، ما یک بلوک از این زمینها را که خود شهرداری مترکشی و کوچه بندی کرده بود، با اطمینان از مسکونی بودن آنها خریداری کردیم.

وی افزود: پس از گذشت چند سال که تصمیم به ساخت گرفتیم، قرار بر آن شد که یک سهم آستان قدس را خریداری کنیم تا بتوانیم سند خود را دریافت کنیم؛ تمام مراحل اداری انجام شد اما درست وقتی که خواستیم کار ساخت بنا را آغاز کنیم شهرداری اعلام کرد کاربری این زمینها زراعی است؛ این در حالی است که برنامه آستان قدس، برای فروش سهم خود به قیمت مسکونی است و نه زراعی.

مشایخی تصریح کرد: اکنون 2 سال است که مدام در حال پیگیری هستیم اما به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم؛ استدلال شهرداری درگز این است که این صورتجلسه توسط شهرداران قبلی به امضا رسیده و امکان اجرای ان برای ما وجود ندارد؛ آیا در چنین شرایطی تضمینی وجود دارد که شهرداران بعدی، مصوبات و صورتجلسه های مسئولین فعلی را بپذیرند؟

اکبر حاجبیان از جمله مالکین دیگر این زمینها در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: حدود دو سال پیش بود که تصمیم گرفتیم محدوده زمین خود را حصار کشی کرده و ساخت و ساز را شروع کنیم؛ پس از مراجعه به شهرداری و پرداخت هزینه، کارشناس شهرداری محدوده زمین را برای ما مشخص کرد. اما وقتی خواستیم عملیات اجرایی را شروع کنیم شهرداری اعلام کرد که طبق طرح تفصیلی، اجازه چنین کاری را ندارید.

وی افزود: اگر از ابتدا قرار بود که طرح تفصیلی، رای به زراعی بودن این زمینها بدهد چرا به مالکین اجازه بهره برداری مسکونی دادند و زمینها را بلوک بندی و کوچه کشی کردند؟ اگر می دانستیم که صورتجلسات خود را هم قبول ندارند، به همان کشاورزی مشغول می شدیم و این همه دوندگی و صرف هزینه انجام نمی دادیم.

طبق بررسی های به عمل آمده، قریب به اتفاق مالکین این زمینها خواستار تایید کاربری مسکونی به استناد مصوبات سال 1386 بوده و آمادگی ساخت و ساز را دارند اما شهرداری درگز تا به امروز هیچ جواب قانع کننده ای به مالکین زمینها نداده است.

این گزارش پس از دریافت پاسخ از مسئولین شهرستان و استانداری خراسان رضوی تکمیل خواهد شد.

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1630132
ارسال نظر
نظرات