شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 15:05 منتشر شده در مورخ: 1399/04/29 شناسه خبر: 1628166
رَنجِ بی‌گنج کشاورزان انگورکار ادامه دارد؛

بازار فروش؛ قصه پرغصه انگورکاران خلیل آبادی

بازار فروش؛ قصه پرغصه انگورکاران خلیل آبادی
مشکل بازار فروش، سناریوی تکراری است که هرسال برای انگورکاران دیار تاکستان‌های سرسبز خلیل آباد رقم می‌خورد و بازیگران پرسودش دلالانی هستند که از رنج کشاورزان، صاحب گنج می‌شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس؛ شهرستان خلیل آباد در استان خراسان رضوی به دیار تاکستان های سر سبز و باغات انگور خود مشهور است و این شهرستان رتبه اول استان را در تولید انگور و کشمش داراست. ارقام مختلف انگور در باغ‌های خلیل آباد کاشت می‌شود، اما انگور «پیکامی» و «عسکری» یکی از خاص‌ترین ارقام در باغ‌های خلیل آباد است که 30 درصد آن تازه خوری و الباقی به کشمش تبدیل می شود.

با شروع فصل باردهی و برداشت باغات انگور در این شهرستان قصه پرغصه هر سال در حال تکرار است و باغداران برای فروش دسترنج یک‌ساله خود نگرانی‌های زیادی دارند. مشکل فروش محصول انگور و کشمش به حدی بوده است که به دلیل نبود بازار و سوددهی مناسب و صنایع تبدیلی و تکمیلی در سال‌های اخیر نگرانی های زیادی را برای کشاورزان به وجود آورده است.

 

سالیانه بیش از 20 هزار تن کشمش در خلیل آباد تولید می شود

محمود شبان، مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، اظهار داشت: خلیل آباد یک شهرستان تقریبا 100 درصد باغبانی است و در حوزه باغبانی 4 محصول اصلی که در استان خراسان رضوی تولید می شود در این شهرستان موجود و از رتبه های خوبی در سطح استان برخوردار است.

وی با بیان اینکه خلیل آباد در حوزه انگور و کشمش از لحاظ سطح زیر کشت، تولید و عملکرد رتبه اول استان را دارد، خاطرنشان کرد: انگور و کشمش شهرستان خلیل آباد در سطح استان زبان زد است.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد با تاکید بر اینکه سالیانه بین 20 تا 30 هزار تن کشمش بنا به مقتضیات ستاد حوادث در سطح شهرستان تولید می شود، تصریح کرد: سبز قلمی و طلایی نیز از جمله ارقام کشمش در خلیل آباد است.

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: گردش مالی شهرستان خلیل آباد در حوزه کشاورزی حدود 790 میلیارد تومان در سال است که رتبه دهم استان از لحاظ ارزش تولیدات بخش کشاورزی را دارد.

شبان با بیان اینکه با توجه به اقدامات خوبی که در حوزه کشمش و مهار آفت کرم خوشه خوار انجام شده است، عنوان کرد: دوره کارنس سم پاشی ها حتما باید در محصولات رعایت شود تا در حوزه صادرات مشکل باقی ماندن سموم در محصولات را نداشته باشیم.

وی تشریح کرد: در سال جاری به جد پیگیر هستیم یک کشمش کاملاً سالم تحویل بازارهای داخلی و خارجی داده شود.

 

کشمش سبز قلمی خلیل آباد مظلوم واقع شده است

نعمتی، مدیر دفتر بازرگانی مزده در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی با بیان اینکه کشمش سبز قلمی خلیل آباد به لحاظ اینکه شناختی روی این محصول نیست مظلوم واقع شده است، اظهار داشت: برخی اوقات کشمش خلیل آباد به نام یکسری شهرستان ها و استان های دیگر کار می شود که این واقعاً یک ظلم در حق این محصول و کشاورزان این منطقه است.

وی با تاکید بر اینکه بستر فراوری محصول کشمش سبز قلمی هنوز در شهرستان آنچنان که باید آماده نیست، خاطرنشان کرد: کشمش سبز با کشمش پلویی، طلایی و ملایری متقاوت است به این دلیل که کشمش سبز در زمان های مختلف تغییر رنگ می دهد و اگر شرایط این محصول رعایت نشود مطمئناً با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

مدیر بازرگانی مزده همچنین تصریح کرد: عدم آگاهی در خصوص شرایط دمایی نگهداری کشمش سبز باعث شده که مشکلاتی را برای کشاورزان به وجود بیاورد و همچنین برخی از بازرگانان استقبالی به این محصول نداشته باشند.

وی با بیان اینکه کانادا، روسیه، آسیا و... نیز کشورهایی هستند که کشمش سبز را احتیاج دارند، اذعان کرد: کشمش طلایی بازار خاص خود را دارد چون مشکلات کشمش سبز را ندارد.

 

 

انگور خلیل آباد با چند واسطه به دست صادرکننده می رسد / ورود دلالان باعث کاهش قیمت انگور می شود

محمودی، معین اقتصادی روستای جابوز و تولید کننده انگور و کشمش در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، عنوان کرد: شاید حدود 15 سال پیش کشاورزان به دلیل نبود تجهیزات و امکانات مورد نیاز در منطقه وجود نداشت نمی توانستند کار آنچنانی در بحث صادرات انجام دهند.

وی ادامه داد: انگور خلیل آباد به دلیل نبود دستگاه سورت و بسته بندی به میدان تره بار انتقال پیدا می کرد و دلال در میدان تره بار بعد از خریداری انگور درجه یک با واسطه به نیروی صاداراتی تحویل می داد و بعد از چند واسطه به دست فردی که می خواست صادر کند می رسید.

معین اقتصادی روستای جابوز تشریح کرد: نیروهای فعال اقتصادی شهرستان پای کار آمدند و کمبود تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای صادرات و همچنین عرضه به بازار داخل را نه به صورت 100 درصد بلکه 50 درصد آن در منطقه تامین شد.

وی با بیان اینکه امروز سردخانه های مورد نیاز سورت و بسته بندی محصول و دستگاه های تولید سبد و کارتن در شهرستان وجود دارد، تاکید کرد: مشکلی که در بحث صادرات وجود دارد این است که باید با یک نیروی مستقیم در کشورهای حاشیه یا اروپایی متصل شویم را بتوانیم به صورت مستقیم بحث صادرات محصول را انجام بدهیم.

محمودی با تاکید بر اینکه هر استانداردی که بازار تعیین کنند ما می توانیم لحاظ کنیم و به واسطه تجهیزاتی که امروز وجود دارد رعایت این استانداردها کار سختی نخواهد بود، بیان کرد: کل حجم 6 هزار هکتار سطح زیر کشت انگور شهرستان عمدتاً باید در یک بازه زمانی کوتاه برداشت شود و این نیز یک سری مشکلاتی را ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه حذف دلالان باید در دستور کار قرار گیرد، ابراز کرد: نیروهایی که در حوزه صادرات فعالیت می کنند مطمئناً از حجم نقدینگی بالایی برخوردار نیستند و در این صورت دلالان ورود پیدا می کنند و ورود دلالان باعث کاهش قیمت انگور درجه یک می شود.

 

در بحث بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی باید تدابیری اندیشیده شود

حسین زاده، رئیس تعاون روستایی خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، اظهار داشت: سازمان تعاون روستایی متشکل از 12 شرکت در روستاهای بخش مرکزی و ششطراز است که دو اتحادیه تعاون روستایی دارد که این اتحادیه ها وظیفه تامین نهاده های کشاورزی و دامی را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه خرید محصولات کشاورزی یکی از موضوعاتی است که سازمان تعاون روستایی را از سال های گذشته به عنوان مجری خرید می شناسند، خاطرنشان کرد: تعاون روستایی در سالیان گذشته خرید کشمش، زعفران و... داشت ولی در سالیان اخیر مشکل اصلی سازمان تعاون روستایی نبود اعتبارات لازم است که نقدینگی بابت خرید محصولات را تامین کند.

رئیس سازمان تعاون روستایی خلیل آباد با تاکید بر اینکه اعتماد کشاورز به سازمان تعاون روستایی بالا است و زعفران خود را با یک برگ کاغذ در اختیار این سازمان قرار می دهد مشکلی که برای پرداخت وجود دارد باید اعتبار آن در تهران تامین شود، تصریح کرد: اتحادیه های تعاونی تولید شهرستان آمادگی کامل خرید محصولات کشاورزی را دارند ولی مهمتر از خرید، بحث فروش محصولات و بازگرداندن پول کشاورز است.

وی همچنین اذعان کرد: امکانات و انبارهایی در تعاون روستایی برای خرید محصولات وجود دارد و آمادگی بسته بندی این محصولات را داریم ولی برای بحث بازاریابی و فروش تدابیری اندیشیده شود.

 

خلیل آباد با حجم 6 هزار هکتار سطح زیر کشت انگور، صنایع تبدیلی و تکیملی ندارد

ابراهیم قاسم پور، فرماندار خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار یار خراسانی، ضمن تاکید بر فراهم کردن بستر صادرات محصول کشمش شهرستان خلیل آباد، عنوان کرد: اگرچه صادرات کشمش و ارزآوری آن مطلوب است اما از بازارهای داخلی نیز نباید غفلت کرد و در مرحله اول ما نگاه به بازار های داخلی داریم.

وی با بیان اینکه حفظ جایگاه خلیل آباد و تقویت این جایگاه، با محصول با کیفیت کشمش باید صورت گیرد، تاکید کرد:  اگر جایگاه کشمش خلیل آباد تقویت شود مطمئناً توان اقتصاد کشاورزی شهرستان بیشتر خواهد شد.

فرماندار خلیل آباد با تاکید بر اینکه نگاه ما در شهرستان خلیل آباد حذف دلالان و واسطه گران بازار کشمش است، بیان کرد: دولت به سمتی حرکت می کند که بخش خصوص هم به کمک بخش تولید و اقتصادی شهرستان بیاید.

وی ادامه داد: یکی از قسمت هایی که با توجه به 6 هزار هکتار سطح زیر کشت نداریم صنایع تبدیلی و تکمیلی است و سازمان تعاون روستایی باید ورود پیدا کند تا یک تشکل کشاورزی قوی در شهرستان ایجاد شود.

قاسم پور ابراز کرد: چون اعتماد عمومی به تشکل های حوزه کشاورزی کم شده، کشاورزان در بحث یارانه کشمش تاکید بر واریز این وجه به حساب خود داشتند در صورتی که این عدد می توانست یک کارخانه صنایع تبدیلی و تکمیلی در منطقه ایجاد کند.

 

نیاز به راه‌اندازی صنایع تبدیلی و تنظیم بازار محصول انگور و کشمش

شهرستان خلیل آباد در زمینه کشاورزی و باغداری از قطب‌های تولید محصول انگور و کشمش در استان خراسان رضوی و بعضاً در کشور محسوب می‌شود و با توجه به نوع انگور و کشمش تولیدی این شهرستان باید هر سال برنامه کامل برای عرضه این محصول به بازار در دستور کار مسئولان قرار گیرد تا باغداران بیش از این از تولید ناامید نشوند. فقیر بودن شهرستان خلیل آباد در زمینه کارخانه‌های تبدیلی برای شهرستانی که قطب کشاورزی استان است یک ضعف بزرگ به شمار می‌رود که می‌تواند در متعادل‌سازی بازار محصولات تولیدی بسیار تأثیرگذار باشد.

با توجه به اینکه شغل اکثر مردم خلیل آباد کشاورزی و تولید انگور است، اگر در زمینه تنظیم بازار این محصول بی نظیر دنیا ورود نشود و همچنان کشمش سبز قلمی خلیل آباد در دست دلالان باشد، کشاورزان در این زمینه آسیب خواهند دید و باغدار و کشاورز شهرستان خلیل آباد از کشاورزی نا امید شوند فاجعه ای رخ خواهد داد

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1628166
ارسال نظر
نظرات