شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 15:51 منتشر شده در مورخ: 1399/04/23 شناسه خبر: 1626452
تاثیرات کرونا بر بازار کار؛

تنها به نیمی از بیکار شدگان در اثر کرونا بیمه بیکاری تعلق گرفت

تنها به نیمی از بیکار شدگان در اثر کرونا بیمه بیکاری تعلق گرفت
در شرایطی که آمار منتشر شده حاکی از بیکاری یک میلیون و پانصد هزار نفر از شاغلان در بهار 99 است اما بر اساس اعلام مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون تنها 700 هزار نفر توانسته اند از بیمه بیکاری استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در حالی که امروز تازه ترین گزارش مرکز آمار از نیروی کار ایران در بهار 99 منتشر شد که نشان دهنده این است که تعداد شاغلان در بهار 99نسبت به مدت مشابه سال قبل یعنی بهار 98 کاهش چشمگیر داشته است.

از اسفند سال گذشته و با شدت گرفتن ویروس کرونا همراه بود و در سال جدید نیز ادامه داشته است، کسب و کار در بخش های مختلف دچار آسیب شدند؛ به ویژه در یکی دوماه ابتدایی امسال که با تعطیلی برخی اصناف همراه بود اشتغال تعداد زیادی تخت تاثیر قرار گرفته و با توقف فعالیت مواجه شد.

بر اساس آمار اعلامی جمعیت شاغلین 15 ساله و بیشتر در این فصل در بهار 99 حدود 22 میلیون و 963 هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریباً یک میلیون و 500 هزار نفر کاهش داشته است.

جمعیت شاغلین 15ساله و بیشتر در بهار 98حدود 24 و 461 هزار و 929نفر بوده است که این تعداد در بهار 99حدود 22 میلیون و 963 هزار نفر بوده است.

 چندی پیش پژوهشکده آمار ایران نیز در گزارشی اعلام کرد که در دوران ابتدایی شیوع ویروس کرونا که با کاهش فعالیت‌ کسب و کار و افزایش هزینه‌ها همراه بود، 30 درصد مشاغل در اسفند و فروردین‌ حداقل یک نفر را اخراج کرده اند.

البته دولت پس از شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها برای حمایت از معیشت کسانی که بیکار شدند تصمیم گرفت سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) بیمه بیکاری پرداخت کند.

بر اساس آخرین آمار در مجموع ۸۵۱ هزار و ۸۶۴ نفر در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری وزارت تعاون ثبت‌نام کردند که ۷۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر مشمول دریافت بیمه‌بیکاری هستند.

بررسی آمار نشان می دهد تنها نیمی از تعداد کسانی که در بهار کار خود را از دست داده اند مشمول بیمه بیکاری شده اند و حدود 800 هزار نفر دیگر علاوه بر از دست دادن کار خود هیچگونه حمایت بیمه ای نیز از آنها صورت نگرفته است.

با وجود این تعداد بیکار و همچنین کاهش سطح عمومی درآمدها در کنار افزایش بی سابقه تورم در کشور مشخص نیست چرا هنوز برنامه جامعی برای حمایت از اقشار ضعیف از سوی دولت مطرح نشده است.

 

انتهای پیام/ط

https://new.dana.ir/1626452
ارسال نظر
نظرات