شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: عکس
ساعت: 08:29 منتشر شده در مورخ: 1399/04/15 شناسه خبر: 1623696
گزارش تصویری/

تصاویر/هر دانه اش به رنج

تصاویر/هر دانه اش به رنج
هر ساله با رسیدن قدم‌های فصل گرما، نوید بخش شروع فصل کاشت نشاء برنج در بخش عمده‌ای از زمین‌های زراعی منطقه رودبار الموت قزوین است. در الموت حدود چهار هزار هکتار زمین مناسب برای کشت برنج وجود دارد و با توجه به سال بارشی خوب پیش رو، امسال زمین‌های بیشتر را برای کشت برنج آماده می بیند. زمین‌های حاشیه شاهرود آنقدر قوت دارند که بشود سالی چند نوبت درونشان کشت کرد. از دور دست هر چه دیده می‌شود شالیزارهای برنج است و خالق تصاویری می‌شوند که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

به گزارش سرویس چندرسانه ای شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دانه دانه رنجی که به دوش شالی کاران ست و اگر چه بخش بیشتری از شالیزارها با دستگاه آماده و نشاء کاری می‌شود اما هنوز هستند کسانی که باورشان این است که کاشت دستی بهتر و قوی‌تر می‌شود و دستان زنانی که سوزن سوزن می‌شود و رنج کاشت را به جان می خرند برای رسیدن به محصولی بهتر و پرباتر بن نشای برنج بر خلاف ظاهر سبز رنگ و زیبایش خارهای سختی دارد که به راحتی پوست را می‌خراشد.
ابتدا شخم می‌زنند و می‌سوزانند بقایای کشت قبلی را و سپس به آن آب می‌بندند و آماده سازی و مسطح سازی و پرورش و در نهایت زمین آماده دانه دانه نشاء برنج می‌شود. برنج کاران بر این باورند که در واقع برنج همان به رَنج است و این همان طاقت فرسا بودن رنج کشت این محصول است. محصولی که قوت غالب مردم ایران است و برنج این منطقه نیز از نوع مرغوب آن است.

https://new.dana.ir/1623696
ارسال نظر
نظرات