شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 11:54 منتشر شده در مورخ: 1399/04/09 شناسه خبر: 1622130
این روزها؛

گوشت قرمز موجود است اما خریدار ندارد!

گوشت قرمز موجود است اما خریدار ندارد!
سال گذشته به دلیل افزایش بی‌رویه قیمت گوشت قرمز بسیاری از مردم از خریداری آن امتناع کردند و امسال نیز با وجود اینکه نسبت به سال گذشته قیمت پایین تری دارد اما بازهم خریداری نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از جهانبین نیوز؛ گوشـت قرمز از مهمتـرین منابع تامین پروتئین محسوب می شود که در غذای ایرانیان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

روند تولید انواع گوشت قرمز در ایران در چند سال اخیر از افزایش زیادی برخوردار بوده و تقریبا متوسط تولید در دهه 1380 نزدیک به دو برابر متوسط تولید در دهه 1360 بوده و مقدار واردات آن ها کاهش زیادی داشته است.

این موارد در حالی صورت گرفته که مقدار متوسط مصرف سرانه انواع گوشت قرمز مردم به خصوص در دهک های در آمدی پایین در سال های دهه 1360 نسبت به دهه های 1370 و 1380 بیشتر بوده است.

نکته مهم دیگر در زمینه نظام تهیه، تدارک و توزیع انواع گوشت قرمز در ایران، افزایش شدید قیمت این کالای اساسی در سال‌های اخیر است، به طوری که قیمت آن در ایران خیلی بیشتر از قیمت این محصول در بازارهای جهانی می باشد.

در نتیجه باید اذعان داشت که بخش زیادی از اقشار آسیب پذیر با توجه به قیمت بالای انواع گوشت قرمز، مقدار مصرفشان را از این کالا کم و اقدام به جایگزینی سایر کالاها به جای آن نموده اند، که این موضوع از نظر ارزش غذایی در روند رشد آنان مشکلاتی را داشته است.

گوشت قرمز به اندازه مصرف استان موجود است

سالانه 27 هزار و 500 تن گوشت قرمز در چهارمحال و بختیاری تولید می شود که قیمت هر کیلو گوشت قرمز تمام شده برای دامداران و تولید کنندگان در استان متفاوت است.

یکی از دامداران در این خصوص به خبرنگار ما گفت: گوشت گوسفند کیلویی 80، گوشت گوساله نر 55 و گوشت گاو شیری هم کیلویی 40 هزار تومان از ما خریداری می کنند.

گوشت قرمز با سود 10 تا 12 درصد در بازار به فروش می‌رسد

مردانی مدیر پشتیبانی امور دام چهارمحال و بختیاری نیز در این باره گفت: گوشت قابل عرضه کیلیویی 75 تا 85 برای تولید کننده و با سود 10 تا 12 درصد در بازار به فروش می رسد.

فروشندگان قیمت گوشت را یکسان اعلام نمی کنند

یکی از شهروندان شهرکردی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: من گوشت گوسفند را کیلویی 88 و گوساله را کیلویی 80 در بازار خریداری می کنم.

این شهروند ادامه داد: قیمت گوشت در شهر با قیمت 1500 تا 2000 هزار متفاوت است.

یکی دیگر از شهروندان گفت: هرچند قیمت گوشت نسبت به سال گذشته پایین تر است اما بازهم برای یک عده قیمت بالایی ارد و آن ها توان خرید کردن ان را ندارند.
یکی از فروندگان نیز در این باره گفت: ما گوشت گوسفند را با قیمت 88 و گوشت گوساله هم به قیمت 80 به فروش می رسانیم.

وی تصریح کرد: سال قبل قیمت گوشت بالاتر بود و باید به صورت نقدی خریداری می کردیم اما الان تمام دامدارها گوشت دارند ولی بازار فروش نیست.

به گزارش جهانبین نیوز؛ با این وجود سالانه بیش از 10 هزار تن گوشت قرمز مازاد بر نیاز استان به استانهای همجوار صادر می شود.


 
انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1622130
ارسال نظر
نظرات