شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: دین و اندیشه
ساعت: 04:04 منتشر شده در مورخ: 1399/02/26 شناسه خبر: 1609462
حجت‌الاسلام رفیعی:

شب‌ قدر، فرصتی برای تغییر و تحول انسان است

شب‌ قدر، فرصتی برای تغییر و تحول انسان است
استاد حوزه و دانشگاه، تحول اجتماعی را منوط بر تغییر درونی و فردی دانست و گفت: شب‌های قدر بهترین فرصت برای تغییر و تحول روح انسان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام ناصر رفیعی در آیین برگزاری احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان که بدون حضور زائران در رواق دارالحکمه حرم مطهر ثامن الحجج حضرت ابالحسن علی بن موسی الرضا(ع) برگزار و از رسانه ملی پخش شد، با موضوع «تغییر و تحول روحانی در انسان» به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در این مراسم اظهار کرد: عالم بشریت، عالم تغییر و تحویل است، از همین رو برای ایجاد تحول روحانی باید تغییر کنیم طبق آیه شریفه «إِنَّ اللَّهَ لا یغَیرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّی یغَیرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ؛ خداوند حال قومی را تغییر نمی‌دهد تا آنکه آنان حال خود را تغییر دهند».

حجت‌الاسلام رفیعی ادامه داد: انقلاب اسلامی یک «تغییر اجتماعی» بود که طی آن امام خمینی(ره) در تک تک افراد جامعه «تغییر فردی» ایجاد کرد، بنابراین تحول جامعه منوط بر تغییر فردی است.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به این روایت از امام سجاد (ع) که فرمودند «ترویج پنج گناه در جامعه، توفیق بهره‌گیری مردم از نعمت‌های مادی و معنوی را سلب می‌کند»، ادامه داد: نخستین گناه «ظلم به مردم و خودمان» است که در همین راستا در دعای کمیل می‌خوانیم «ظَلَمْتُ نَفْسِی» که مصداق بارز ظلم به خود غیبت، تهمت، گرانفروشی و بداخلاقی با همسر و فرزندان است.

حجت الاسلام رفیعی، دومین گناه که موجب جلوگیری از نزول نعمات الهی بر سر مردم می‌شود را «دست کشیدن از انجام کار خیر» دانست و افزود: خداوند نعمت انفاق را با هدف کسب ثواب برای بندگان خود بر زمین نازل کرده است.

وی، سومین گناه که نعمات الهی را از انسان دور می‌کند، «عدم توجه به امر به معروف و نهی از منکر در جامعه» خواند و گفت: کفران نعمت و شِکوه مداوم از دیگر گناهانی محسوب می‌شود، که نعمت‌هایی نظیر سلامت، امنیت و ... را از بندگان سلب می‌سازد.

این کارشناس مذهبی تحول اجتماعی را منوط بر تغییر درونی و  فردی دانست و بیان کرد: تغییر وابسته به شروطی است که از اولین شرط آن «داشتن باور به تغییر و عدم یأس و ناامیدی» است و پس از آن «ارزیابی گذشته» باید صورت بگیرد و سپس «جبران کاستی‌ها و ضعف‌های گذشته» باید انجام شود و در نهایت از «فرصت‌های ویژه‌ای همچون شب‌های قدر بهره‌گیری» شود تا به برکت این شب‌های عزیز قلم عفو بر گناهان کشیده شود.

گفتنی است، حجت الاسلام ناصر رفیعی پس از سخنرانی، مراسم احیاء و قرآن سر گرفتن را اجرا کرد و در ابتدای این مراسم نیز «مهدی سروری» و «حجت الاسلام جعفر اسلامی‌فر» به قرائت دعای پرفیض جوشن کبیر و ذکر مصیبت مولای متقیان حضرت علی(ع) پرداختند.

منبع: مهر

انتهای پام/

https://new.dana.ir/1609462
ارسال نظر
نظرات