شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: دین و اندیشه
ساعت: 12:07 منتشر شده در مورخ: 1399/02/23 شناسه خبر: 1608664
گفت‌وگو با حجت‌الاسلام علی سرلک، درباره فضیلت‌ شب‌های قدر؛

امشب راه هزار ساله برویم

امشب راه هزار ساله برویم
در طول سال به دلیل غفلت‌ها، دل‌ها زنگار می‌گیرد و شب‌های قدر، شب‌ شفاف سازی دل‌هاست و در روایات آمده که در این شب‌ها خداوند آدم‌های زیادی را مورد مغفرت قرار می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند / واندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند همه زیبایی شب‌های قدر را حافظ در همین بیت گفته و راستش دیگر حرفی نمی‌ماند برای توضیح این‌که چرا باید شب‌های « قدر» را قدر دانست و از این فرصت استفاده کرد.مگر در طول سال چند بار فرصت پیش می‌آید که درهای آسمان باز شود و تو بتوانی از ظلمات عبور کنی و به نور برسی و از همه غصه‌ها رهایی پیدا کنی. در آستانه ورود به شب‌های قدر با حجت‌الاسلام علی سرلک هم‌صحبت شدم تا برایمان از گرفتاری‌هایی بگوید که در شب‌های قدر حل و فصل می‌شود .

 
 فضیلت شب‌های قدر، بیشتر برای نزدیک شدن دل‌ها به خداست یا برآورده شدن حاجات؟
انسان، موجودی است که سر بر آسمان و پا در زمین دارد.ما نیازهایی داریم که برآورده شدن آنها را از خداوند طلب می‌کنیم به این دلیل که او را منشا همه اتفاقات می‌دانیم.پس طرح حاجت‌ها در شب قدر، طبیعی است.اما اصل هدف انسان، نزدیکی به خداست.نگاه موحدانه در این است که از رهگذر تامین حاجات، فرد به تقرب خدا برسد.در روایات ذکر شده که همه خواسته‌های خود را از خداوند بخواهید، حتی نمک غذایتان را از او بخواهید.در شب قدر می‌توان هم تقرب به خدا را درخواست کرد، هم بخشش گناهان را و هم برآورده شدن حاجات را.
 
 این که می‌گویند آنهایی که درخواست‌ها و حاجات‌شان برآورده می‌شود به خدا نزدیک‌ترند، درست است؟
اگر دغدغه‌های مادی نداشته ‌باشیم، مسلما نزدیک شدن به خداوند آسان‌تر است اما از آن طرف باید به این موضوع هم توجه کنیم که هستند کسانی که دغدغه مادی ندارند اما ارتباطی با خداوند برقرار نکرده‌اند.اما کسانی هم هستند که نیازهای دنیوی زیاد و مشکلات فراوانی دارند اما با خدا ارتباط نزدیکی دارند و دل داده‌اند به مشیت الهی و کارهایشان را به خدا واگذار کرده‌اند.در این شرایط می‌گوییم خدایا اگر این مشکل ما حل شود، خیر و برکت و راحتی به زندگی ما وارد می‌شود اما در نهایت پروردگارا خودت می‌دانی که چه برای ما بهتر است و به تعبیر خواجه عبدا... انصاری در نهایت « آن ده که آن به».
 
 می‌گویند شب‌های قدر، شب نوشتن تقدیر سالیانه است. در این مورد توضیح می‌دهید که چگونه در یک شب تقدیر یک سال انسان‌ها نوشته می‌شود؟
در همین زندگی مادی برای مدت کوتاهی کاری را انجام می‌دهیم و برای مدت‌ها در آسایش هستیم.همان ضرب‌المثل یک سال می‌خوریم نان و تره، یک عمر می‌خوریم نان و کره. در مقطعی کاری را انجام می‌دهیم مثلا تحصیلات عالی را ادامه می‌دهیم و یک عمر از برکات آن مدرک استفاده می‌کنیم.در شب قدر هم چنین ظرفیتی وجود دارد.می‌توان در شب قدر بیدار ماند و قلب را به خداوند نزدیک کرد و از برکات این شب برای بقیه عمر استفاده کرد.شبی که از هزار شب بهتر است، هزار شب یعنی 84 سال.بنابراین نه بعید است و نه ناممکن.خیلی‌ها در شب‌قدر آنقدر به خداوند نزدیک می‌شوند که حاجات‌شان را از خداوند می‌گیرند.حتی نیازهای کاملا مادی را.
 
 شب‌های قدر به نوعی شب‌های تزکیه و پاک شدن قلب‌ها هم هست.
شب قدر، شبی کاملا روحانی است.مومنان ادعیه ،جوشن کبیر  و نماز می‌خوانند و قرآن به‌سر می‌گیرند. همه این‌ها قلب را روشن می‌کند.در طول سال به دلیل غفلت‌ها، دل‌ها زنگار می‌گیرد و شب‌های قدر، شب‌ شفاف سازی دل‌هاست و در روایات آمده که در این شب‌ها خداوند آدم‌های زیادی را مورد مغفرت قرار می‌دهد.در روایات آمده که در شب‌های قدر اگر اخلاص وجود داشته باشد، دل آدمی مانند روزی که از مادر متولد شده، پاک می‌شود مگر این که دوباره به سمت ناصواب‌ها برود.
 
 تکالیف شب‌های قدر معمولا به صورت جمعی برگزار می‌شود در اماکن متبرکه و مساجد و ... امسال اما به دلیل شیوع کرونا، تجمع‌ها محدود شده است ، آیا این تاثیری در دریافت برکات شب‌های قدر دارد؟
عبادت در جمع خیلی خوب است.دست خداوند با جمع است و گاهی وارد یک جمع معنوی می‌شوی و حال خوبی را تجربه می‌کنی که نتیجه توان‌افزایی حال خوب و انرژی مثبتی است که در جمع‌ها وجود دارد. برکت اجتماع معنوی در این است که ضعف‌های فردی پوشش داده می‌شود.این اجتماعات اهمیت دارد چون باعث می‌شود افراد از ضعف‌های خود عبور کنند.دین اسلام، دین جمعی است.با همه اینها چنین نیست که ارتباط با خداوند منوط به اجتماع باشد. می‌توان در تنهایی هم با پروردگار ارتباط برقرار کرد و به فیض رسید.می‌توان اعمال شب‌های قدر را فردی انجام داد. امسال به دلیل کرونا در برخی از شهرها نمی‌توان مثل سال‌های قبل اعمال شب‌های قدر را به صورت جمعی بجا آورد اما این مساله اصلا از ارزش عبادت ما در شب‌های قدر نمی‌کاهد.
 
*جام جم
انتهای پیام/
https://new.dana.ir/1608664
ارسال نظر
نظرات