شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:19 منتشر شده در مورخ: 1399/01/22 شناسه خبر: 1598166
امام جمعه قزوین:

"کرامت" و "دانایی" از بزرگترین آثار تقوا در وجود آدمیست/ راه‌اندازی قرارگاه مواسات و همدلی مومنانه در قزوین

"کرامت" و "دانایی" از بزرگترین آثار تقوا در وجود آدمیست/ راه‌اندازی قرارگاه مواسات و همدلی مومنانه در قزوین
آیت‌الله عبدالکریم عابدینی گفت: کرامت یکی از بزرگترین آثار تقواست که این کرامت شامل همه خوبی‌ها می‌شود، انسان با کرامت دارای سخاوت، عدالت و مهربانی و صداقت است که این آثار همیشگی است و به صورت مقطعی نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در برنامه زنده تلویزیونی سروش آسمانی شبکه قزوین که امروز(جمعه) به صورت جایگزین نمازجمعه انجام می‌گیرد، اظهار کرد: جهاد در راه خدا برای اعتلای کلمه حق و حق طلبی و حق جویی، عدالت خواهی، کسب علم و دانش، ابتکار و اختراع برای گشایش در امر زندگی مردم و هرکار خوب و خیری برای رضای خدا، عبادت محسوب می‌شود. در میان عبادت‌ها نماز جایگاه خاصی دارد اگر نماز پذیرفته شود عبادت‌های دیگر نیز قبول خواهد شد.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: در روایت می‌خوانیم که نماز عمود دین است، یعنی دین ساختمانی دارد که بدون دیوار و ستون نمی‌تواند سرپا باشد و نماز ستون این ساختمان است. یعنی ما هرچقدر کار خیر انجام دهیم بدون نماز این کارهای صالح ما اقامه نشده و کارهای ما در معرض طوفان‌های عظیمی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نماز، روزه، حج و زکات هرکدام ستونی از دین هستند اما نماز جایگاه محوری در بین بقیه احکام دینی دارد، ولی ستون ولایت و امامت محور اصلی همه عبادات الهی است. یعنی اگر ما همه اعمال خود را درست انجام دهیم اما با امامت و ولایت زاویه داشته باشیم کارهای ما دوام نخواهد داشت.

عابدینی با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان اذعان کرد: روزه یکی از عبادت‌هایی است که برای بندگان الهی تعریف شده، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید ما جن و انس را جز برای عبادت نیافریده ایم و هدف خلقت همین است؛ بنابراین انسانی که عمر خود را بدون عبادت می‌گذراند عمر خود را بی هدف گذرانده است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ابراز کرد: تقوا نتیجه عبادت است و با عبادت انسان‌ها دارای شخصیت نورانی می‌شوند و فردی باتقوا و صالح تربیت خواهد شد.

عابدینی عنوان کرد: پرهیز کردن و یا ترسیدن ترجمه ای است که گاهی در بعضی موارد با شواهد و قرائن می تواند برای تقوا باشد اما عمده آیات قرآن کریم با این معنا نمی‌تواند سازگاری داشته باشد.

امام جمعه قزوین بیان کرد: خدا در مواجهه با ملحدان و مشرکان تقوا را ترس و پرهیز کردن توصیف می‌کند؛ اما آیاتی که ترس و پرهیز در کنار تقوا قرار گرفته است، اندک هستند و در عمده آیات قرآن، تقوا به معنای خود را نگهداشتن معنا شده است.

وی گفت: اینکه خدا تقوا را به معنای خود را نگهداشتن معنا کرده است، یعنی انسان خود را در عبادت و بندگی حفظ کند و جز خدا چیز دیگری را عبادت نکند و در عهد و پیمانش با خدا بماند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: خدا از هر کسی که نام آدمیت بر او می‌تواند نهاد، عهد و پیمان گرفته است که تنها خدا آفریده عالم است و همه به اتفاق این را تأیید کرده اند. خدا وقتی می‌گوید تقوا داشته باشید یعنی در عهد و پیمان خود با خدا بمانید.

عابدینی اظهار کرد: انسان‌ها در تشخیص خوبی‌ها از بدی‌ها کاملاً آگاه هستند و در همه فضائل انسان‌ها، "خدا آموخته" به دنیا می آیند و بدون مدرسه آگاهند و می‌باید تلاش کنند تا پای عهد و پیمان بمانند و از بدی‌ها فاصله بگیرند.

وی افزود: اگر پای کار خدا بایستیم، با تقوا هستیم و امام صادق(ع) درباره تقوا فرمودند تقوا یعنی اینکه هر کجا که خدا می‌خواهد انسان را ببیند، آنجا باشد و هر کجا که نمی‌خواهد انسان را ببیند، آنجا نباشد و این یک مفهوم اجمالی از تقواست.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: اعتقاد انسان به خدای متعال، ما را به سوی عبادت تشویق می‌کند، نتیجه عبادت ما نیز تقوا را ایجاد کرده و نتیجه تقوا نیز کرامت است و مهمترین و اساسی ترین اثر تقوا همین معناست. همانطور که خدای متعال فرمودند باکرامت ترین شما نزد من باتقواترین شماست.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: گرامی ترین و با شخصیت ترین و با عظمت ترین انسان‌ها نزد خدا کسی است که در کسب تقوا سیر صعودی و پیشرفت و تعالی داشته باشد. خدای متعال این نگاه را به همه بنی آدم دارد یعنی همه انسان‌ها را خداوند به یک مسابقه دعوت کرده است تا در کسب عبادت و تقوا بکوشند و به مرحله کرامت برسند.

وی ادامه داد: همه انسان ها در دنیا به دنبال کسب کرامت هستند، اما عده ای گمان می‌کنند با حرکت در مسیر بدی و جهالت به کرامت می‌رسند و آدرس را نادرست رفته و عمر خود را به بیهودگی می‌گذرانند در صورتی که خداوند با فرستادن پیامبران خود انسان‌ها را راهنمایی کرده است. افرادی در مسابقه کرامت الهی برنده هستند که در تقوا موفق ترند یعنی عقیده محکم تری دارند.

عابدینی اذعان کرد: زمانی که تقوا در جان ما درخشیدن گرفت و چراغ آن در وجود ما برافروشته شد و شعله تقوا وجود ما را گرم کرد آن موقع کرامت انسانی در ما بیدار می‌شود. یعنی این فرد دارای منش کریمانه خواهد شد و در مقابل این منش، رفتار دنائت مدارانه قرار دارد. هر بدی که از انسان سر می‌زند به واسطه پستی و دنائت اوست.

 "کرامت" و "دانایی" از بزرگترین آثار تقوا در وجود آدمیست

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ابراز کرد: در حدیثی از امام حسن عسکری(ع) آمده است که "هرکس در شخصیتش به جای کرامت به دنائت مبتلا  شود و روح کریمانه در وی بیدار نشد؛ خودت را نمی‌توانی از شر او در امان ببینی. هرکس که به کرامت نائل شود شوق او به بدی‌ها و دنیا و زیاده خواهی از بین می‌رود".

وی یادآور شد: همچنین حضرت در بیان ویژگی‌های متقین فرمودند، خدای کریم با همه بزرگی در وجود این افراد تجلی می‌کند و وجود این افراد دارای کرامت می شود و غیرخدا از چشم این افراد می‌افتد و مسلط به خود و عالم هستی خواهند شد.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: کرامت یکی از بزرگترین آثار تقواست که این کرامت شامل همه خوبی‌ها می‌شود، انسان با کرامت دارای سخاوت، عدالت و مهربانی و صداقت است که این آثار همیشگی است و به صورت مقطعی نیست.

عابدینی با اشاره به دیگر آثار تقوا اذعان کرد: دانایی یکی دیگر از آثار تقواست، انسان‌های باتقوا دارای یک فهم ویژه و دانایی خاص و تشخیص مخصوص هستند این موضوع را به صراحت قرآن بیان فرموده است، آنجا که می‌گوید ای کسانی که ایمان آورده اید با کسب تقوای واقعی در زندگی، خدای متعال قدرت تشخیص دقیقی به شما عنایت می‌کند.

وی ابراز کرد: یکی دیگر از آثار مهم تقوا، توانایی است، البته روح انفاق و ایثار و فداکاری و بخشش هم به خصوص در این ایام جزو آثار بزرگ تقواست. 
 
نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: شاید در این ایام اغلب ما توانایی پرداخت کمک مالی را نداشته باشیم؛ اما می توانیم مواد خوراکی یا امکانات زندگی را در اختیار کسانی قرار دهیم که به واسط شرایط امروز جامعه دچار مشکلات اقتصادی شده اند، قرار دهیم.
 
خطیب نمازجمعه قزوین در پایان گفت: قرارگاه مواسات و همدلی مومنانه در مسجدالنبی تحت نظر دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان قزوین راه اندازی خواهد شد تا کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم جمع آوری شده و در اختیار نیازمندان و محروم قرار بگیرد.
 

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1598166
ارسال نظر
نظرات