شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:30 منتشر شده در مورخ: 1399/01/21 شناسه خبر: 1597906
یک کارشناس مذهبی مطرح کرد:

منتظر واقعی باید همیشه و در هر شرایطی به یاد مولای خود باشد/ ضروری ترین دعا در زمان غیبت؛ دعا برای ظهور امام زمان (عج) است

منتظر واقعی باید همیشه و در هر شرایطی به یاد مولای خود باشد/ ضروری ترین دعا در زمان غیبت؛ دعا برای ظهور امام زمان (عج) است
حجت الاسلام محمد باقری گفت: مهمترین دعایی که باید مردم در زمان غیبت انجام دهند، دعا برای ظهور امام زمان (عج) است؛ زیرا ایشان نه تنها صاحب عصر و زمان ما است، بلکه صاحب امر، ولی و سرپرست همه جهانیان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: نتیجه توجه به حضرت بقیه الله الاعظم توجه به خداوند کریم است؛ همان گونه که توجه به بقیه ائمه طاهرین (ع) توجه به خداوند است و انسان با توجه به پیشوایان معصوم نه تنها عوامل موفقیت و پیشرفت را به سوی خود جلب می کند؛ بلکه موانع و گناهانی را که مانع رسیدن به مقامات عالی است برطرف می کند.

حجت الاسلام محمد باقری افزود: مهمترین و ضروری ترین و لازم ترین دعایی که باید مردم در زمان غیبت انجام دهند، دعا برای ظهور امام زمان (عج) است؛ زیرا که آن نه تنها حضرت صاحب ما و صاحب عصر و زمان ما است، بلکه صاحب امر، ولی و سرپرست همه جهانیان است.

وی ادامه داد: پیشوایان ما در مورد دعا برای مهدی فاطمه اهمیت خاصی قائل بودند و این بیانگر آن است که دعا برای امام زمان از مهمترین وظایف اهل اسلام و ایمان است و ما روایتی را نقل می کنیم که امام صادق (ع) در تعقیب نماز ظهر، کاملترین دعا را در حق امام زمان انجام می دانند تا در حق خویشتن.

این کارشناس تصریح کرد: مهمترین وظایف مسلمانان در عصر غیبت شناخت نسبت به آن حضرت است، هرچه شناخت کاملتر باشد شور و اشتیاق و ارادت و محبت شیعه آگاه نسبت به آن حضرت زیادتر می شود، آنگاه سفارش شده است به انتظار فرج آن حضرت و آمادگی کامل داشتن، که باید در این مرحله به تهذیب نفس پرداخت و پیوند خود را با ولایت بیشتر کرد و رفتار و کردار آن امام را سرمشق قرار داد و دایم به یاد ایشان بود که این به یاد بودن شور و اشتیاق را زیادتر و آتش عشق و محبت به دیدار را شعله ور می سازد.

باقری ادامه داد: وظیفه منتظر امام زمان این است که مانند یک منتظر واقعی زندگی کند. وقتی انسان حقیقتا منتظر کسی باشد، تمام رفتار و سکناتش نشان از منتظر بودن او دارد به عنوان مثال اگر منتظر میهمان باشد ، حتما خانه را تمیز و مرتب و وسایل پذیرایی را آماده می کند و با لباس مرتب و چهره ای شاداب در انتظار می ماند.

وی افزود: چنین کسی می تواند ادعا کند که منتظر میهمان است اما کسی که نه خانه را مرتب کرده و نه وسایل پذیرایی را آماده نموده و نه لباس مرتب و تمیزی پوشیده و نه اصلا به فکر میهمان است، اگر ادعا کند که در انتظار میهمان بوده، همه او را ریشخند خواهند کرد و بر گزافه گویی او خواهند خندید!

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: بنابراین اولین شرط انتظار، ایجاد معرفت در مورد امام زمان (عج) است و طبیعی است که هر مقدار معرفت انسان نسبت به آن حضرت بیشتر باشد، ارزش او را بیشتر درک کرده و به عظمت او بیش از پیش پی خواهد برد و بیشتر تشنه وجود آن حضرت خواهد شد.

باقری گفت: انتظار قبل از آنکه از ادعای انسان فهمیده شود، از رفتار و کردار او فهمیده می شود، نمی توان هر کسی را که ادعای دوستی و ولایت امام زمان را دارد، در شمار دوستان و منتظران او قلمداد نمود! آری "مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید".

وی ادامه داد: منتظر واقعی امام زمان (عج) باید رفتارش به گونه ای باشد که هر لحظه منتظر ظهور امام زمان باشد یعنی در هر لحظه که این خبر را به او بدهید، خوشحال شود و آماده یاری آن حضرت باشد و با مال و جان خویش جهاد کند و خود را در راه آن حضرت فدا کند.

وی افزود: منتظر واقعی اهل گناه و دلبستگی به دنیا نیست؛ چرا که چنین کسی نمی تواند از وابستگی ها ، دلبستگی ها و آلودگی ها دست بردارد و آماده خدمت در جهت اهداف مقدس امام زمان (عج) باشد.

این کارشناس در ادامه یادآور شد: انتظار باید همراه با بینش و آگاهی باشد، در این انتظار باید زمینه های تحول را از خودسازی شروع کنیم و به این نکته نیز بایستی اکتفا نکنیم چرا که باید در رسیدن به هدف اصلی که زمینه سازی برای ظهور امام زمان (عج) است جامعه را نیز همگام و هم صدا سازیم تا یک صدا برای ظهور، سلامت، سربلندی و بالاخره ولایت امید زمین بر زمینیان دعا کنیم.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: خوب است بدانید که امام زمان (عج) شدیدا به شیعیان خود عشق می ورزد، بلکه علاقه آن حضرت به شیعیان و دوستانشان خیلی بیشتر از علاقه ای است که ما نسبت به آن حضرت داریم. ایشان هموار ه برای شیعیان دعا می کنند.از آن حضرت نقل شده: " ما هرگز در رعایت احوال شما کوتاهی نمی کنیم و شما را از یاد نمی بریم."پس انتظار زیادی نیست اگر بگوییم منتظر واقعی بایستی همیشه و در هر حالتی به یاد مولی خویش باشد.

انتهای پیام/

 

 
https://new.dana.ir/1597906
ارسال نظر
نظرات