شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 12:20 منتشر شده در مورخ: 1399/01/20 شناسه خبر: 1597623
نقوی حسینی:

238 شخص و نهاد ایرانی بیش از 5 سال در تحریم ماندند

238 شخص و نهاد ایرانی بیش از 5 سال در تحریم ماندند
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به روند اجرای برجام در مقطع زمانی 26 تیر ماه 96 تا 26 تیر ماه 97 گفت: 238 شخص و نهاد ایرانی بیش از 5 سال در تحریم‌های سه‌گانه سازمان ملل باقی ماندند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از فارس، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره روند اجرای برجام در مقطع زمانی 26 تیر ماه 96 تا 26 تیر ماه 97، امروز (چهارشنبه) 20 فروردین از سوی سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی این کمیسیون در جلسه علنی قرائت شد.

بخش‌های مهمی از این گزارش به شرح ذیل است:

* ایران اطلاعات ساخت پیشران‌های هسته‌ای خود را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده است.

* با اجرای برجام بخش قابل توجهی از تحریم‌های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، حمل‌ونقل، بیمه، مالی و بانکی، بهداشت و درمان، آب و برق، دامداری و کشاورزی، شیلات و طیور، صنعت و تجارت، محیط زیست و همچنین ارتباطات، اطلاعات و فناوری تعلیق شد که بعد از خروج آمریکا از برجام این تعلیق لغو شد.

* ارتباط مالی و بانکی ایران با شبکه بین‌المللی، پولی و بانکی قبل از خروج آمریکا از برجام گسترده بود و حتی با هند، چین، اتریش و دانمارک قرارداد تأمین منابع مالی منعقد شده بود که بعد از خروج آمریکا از برجام کارشکنی‌ها منجر به جلوگیری از انعقاد قرارداد پولی، بانکی و مالی شد. 

* بر اساس برجام تعداد 238 شخص و نهاد ایرانی بیش از 5 سال دیگر در تحریم‌های سه‌گانه سازمان ملل باقی ماندند. 

* با گذشت سه سال از اجرای برجام طرف‌های 5+1 تعهدات خود را در قبال ایران انجام ندادند و عملاً جمهوری اسلامی نتوانست از ثمرات تعلیق تحریم‌های پولی، بانکی و مالی استفاده کند.

* عدم تصویب برجام در سنای آمریکا و معلق و مشروط کردن رفع تحریم‌ها به تائید هر سه ماه یک بار رئیس‌جمهور آمریکا با روی کار آمدن ترامپ و نگاه منفی و افراطی وی به برجام و مواضع شدید ضد برجامی او، تردید و نگرانی نظام بانکی کشور را چند برابر کرد و روابط بانکی آنان با جمهوری اسلامی ایران کندتر شد. همچنین سایه تحریم‌ها و تهدید در روابط بانکی ایران و جهان تشدید شد.

انتهای پیام/ک

https://new.dana.ir/1597623
ارسال نظر
نظرات