شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 12:09 منتشر شده در مورخ: 1399/01/20 شناسه خبر: 1597609
جهانگیری:

بازپرداخت وام یک میلیونی در طول دو سال خواهد بود/ اختصاص 50هزارمیلیارد تومان به بنگاه هایی که تعطیل شده اند

بازپرداخت وام یک میلیونی در طول دو سال خواهد بود/ اختصاص 50هزارمیلیارد تومان به بنگاه هایی که تعطیل شده اند
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه کاظم خاوازی، بزرگترین پروژه های تحقیقاتی کشور را انجام داده است، تصریح کرد: وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی به مسائل جناحی و جریانی، هیچ وابستگی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اسحاق جهانگیری، معاون اوّل رئیس جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۲۰ فروردین) که برای دفاع از کاظم خاوازی، گزینه معرفی شده دولت برای وزارت جهاد کشاورزی در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، با تشکر از مجلس به خاطر برگزاری جلسه رأی اعتماد به یکی از مهم ترین وزرای کابینه در شرایط حساس کنونی گفت: ان شاءالله مردم ما هرچه سریع تر از این ویروس منحوس نجات پیدا کنند.

وی با بیان اینکه سال ۹۸ سال بسیار سختی بود و به فضل الهی این سال را به خوبی پشت سر گذاشتیم به وقوع سیل اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از خسارت ها بازسازی شده و بقیه درآینده نزدیک انجام می شود.

جهانگیری ادامه داد: ترور سردار عزیز و دلاور اسلام حاج قاسم سلیمانی، حادثه بسیار تلخ و جنایت ضدانسانی بود که آمریکا انجام داد و قلب ملّت ایران و آزادی خواهان جهان را داغدار کرد و به فضل الهی خون پاک این شهید همه مردم را گرد هم آورد و تشییع باشکوهی اتفاق افتاد و این درس را به آمریکایی ها داد که با ملت ایران طوری دیگری رفتار کنند.

معان اول رئیس جمهور با اشاره به حادثه تلخ هواپیمای اوکراینی و شیوع ویروس کرونا در اواخر سال ۹۸ گفت: ستاد مقابله با کرونا که به تصمیم شورای عالی امنیت ملی شکل گرفته به ریاست رئیس جمهور به طور مرتب جلسات خود را برگزار می کند و بر این است که کشور با حداقل ضایعات از این مسئله عبور کند.

جهانگیری با بیان اینکه باید تبعات کرونا را جدی بگیریم، تصریح کرد: کرونا به عنوان یک ویروس عالم گیر و نوظهور، نیازمند بررسی مسائل مختلف است، از جمله تبعات اقتصادی، سیاسی و...که در سطح جهان به دنبال خواهد داشت و ما در مجلس، دولت و نخبگان باید وقت بگذاریم و برای تبعات آن برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین کارهایی که دولت در دستور کار دارد این است که تاب آوری مردم را در این ایام شیوع کرونا افزایش بدهد. تصمیمات خوبی گرفته شده و بیش از صد هزار میلیارد تومان تسهیلات تأمین شده است. خوشبختانه رهبری عزیز موافقت کردند که یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی به این موضوع اختصاص داده شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: 25 هزار میلیارد برای کمک به همه خانوارهای یارانه بگیر پیش بینی کرده ایم اعتبار یک میلیونی پرداخت شود و بازپرداخت آن در طول دو سال خواهد بود. اگر در آینده نیاز بود با مجلس مشورت می شود و اصلاحات مورد نیاز هم انجام خواهد شد.

جهانگیری ادامه داد: پنجاه هزار میلیارد تومان نیز به بنگاه هایی اختصاص خواهد یافت که یا با دستور ستاد ملی کرونا تعطیل شده اند یا بر اثر تبلعات کرونا به تعطیلی کشیده شده اند. با این هدف که بنگاه ها بتوانند حقوق کارکنان خود را پرداخت کنند.

وی افزود: جلسه ستاد رفاه، بعدازظهر امروز برگزار خواهد شد و موضوع اصلی آن هم این است که چگونه اقشار ضعیف که بیشترین آسیب را از بیماری کرونا دیده اند تحت حمایت قرار گیرند.

جهانگیری با بیان اینکهدر سال ۹۸ در کنار تلخی‌هاT دستاوردهای خوبی در بخش های اقتصادی داشتیم گفت: در سال ۹۸ توانستیم نهایتاً با ۴۴۱ هزار میلیارد تومان از منابع خزانه و اوراق بودجه کشور را تامین کنیم. این در حالی بود که در شورای عالی سران سه قوه پیش بینی شده بود که ممکن است تامین بودجه ۳۸۶ میلیارد تومان کاهش یابد؛ در تامین بودجه این سال مالیات ها نقش مهمی داشت.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه سال گذشته، اتکا به منابع نفتی کاهش بسیاری یافت و در این سال کمترین استفاده از منابع نفتی انجام شد، تصریح کرد: در سال گذشته بانک مرکزی موفق شد مجموعاً ۳۹ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای مختلف تأمین کند. در شرایط تحریم های ظالمانه آمریکا ۱۳۵ میلیون تن کالا از کشور صادر و ۳۵ میلیون تومان کالا وارد کشور شد و بیش از ۱۷۰ میلیون تن کالا در تجارت ما جا به جا شد.

جهانگیری ادامه داد: رشد اقتصادی کشور به سمت مثبت حرکت کرد و در پائیز رشد همه بخش ها مثبت شد؛ اشتغال زایی اقتصاد با وجود همه مشکلات مثبت شد و نرخ بیکاری در پاییز از ۱۱.۸ در سال ۹۷ به ۱۰.۶ در سال ۹۸ کاهش یافت. در سال ۹۸ بیش از ۴۷۰ هزار شغل جدید ایجاد و برای اولین بار تعداد بیکاران در کشور کاهش یافت.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور،گفت: در بین بخش‌های مختلف اقتصادی بخش کشاورزی سهم بالایی در رشد اقتصاد و کاهش نرخ بیکاری ایفا کرد؛ در رشد ۹ ماهه اقتصادی کشور در سال ۹۸ بیش از ۸.۶ درصد سهم بخش اقتصادی بوده است و این بخش ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد.

وی با بیان اینکه امنیت غذایی کشور در سال گذشته تا حد زیادی تامین شد، اظهار داشت: در سال ۹۲ کل محصولات کشاورزی کشور ۹۷ میلیون تن بود و در سال قبل به ۱۲۷ میلیون تومان افزایش یافت. با حمایت‌هایی که رهبر معظّم انقلاب انجام داد در بخش غربی کشور طرح‌هایی که در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بود، با ۸ میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی اجرا شد؛ ده‌ها سد ایجاد و صدها هزار هکتار زمین کشاورزی زیر کشت رفت.

جهانگیری افزود: در سیستان و بلوچستان برای اولین بار به طرح بزرگ ۴۶ هزار هکتاری، با حمایت مجلس و رهبری منابعی اختصاص یافت تا بتوانیم شاهد کشاورزی پایدار در آن مناطق باشیم. همچنین در خوزستان و ایلام مواردی که در سال های ۷۲ و ۷۳ در جریان سفر رهبری وعده داده شده بود در این دولت اجرا شد و تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار هکتار از آن اجرا شده است؛ نتیجه این اقدامات افزایش بازدهی در این زمینه ها بوده است.

وی ادامه داد: همچنین در جریان سیل خوزستان بیشترین خرید گندم را از کشاورزان خوزستان داشتیم؛ چرا که بهره‌وری اراضی در این منطقه به شدت بالا رفته است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به معرفی کاظم خاوازی به عنوان گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت جهاد کشاورزی گفت: خاوازی، نیرویی خودساخته و توانایی است که از روستا و در خانواده ای متدین بزرگ شده است. وی فردی متدین و پایبند به انقلاب است که همه سطوح مدیریتی را طی کرده است.

جهانگیری ادامه داد: خاوازی یک کارشناس بوده که مورد توجه قرار گرفته و به سطح ریاست اداره و بعد مدیر کلی رسیده و در دوران مدیرکلی ایشان یکی از بزرگترین طرح های کشاورزی با عنوان طرح ترویجی انجام شده است. 

وی با بیان اینکه خاوازی به عنوان معاون تحقیقات، بزرگترین پروژه های تحقیقاتی کشور را انجام داده است، تصریح کرد: خاوازی به مسائل جناحی و جریانی، هیچ وابستگی ندارد و صرفاً یک مدیر توانمند است. امیدواریم نمایندگان محترم با رأی بالای خود به ایشان در آستانه میلیاد منجی عالم بشریت، عیدی خوبی به کشاورزان و دولت بدهند.

جهانگیری با بیان اینکه مجلس دهم نهایت همکاری را با دولت داشت و از نمایندگان این مجلس تشکر می کنیم، افزود: امیدواریم با نمایندگان جدید نیز تعامل جدی را ادامه بدهیم.

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1597609
ارسال نظر
نظرات