شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 20:16 منتشر شده در مورخ: 1399/01/19 شناسه خبر: 1597356
معاون سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز؛

کرونا 500 میلیون تومان به سینماهای استان البرز خسارت وارد کرد

کرونا 500 میلیون تومان به سینماهای استان البرز خسارت وارد کرد
محمود دهقان هراتی گفت: برای ضرر سینماهای استان وامی را که به شدت رقم آن ناچیز است در نظر گرفته است و به ازای هر سالن 10 میلیون تومان وام با نرخ سود 4 درصد اعطا می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: در استان البرز 16 سالن نمایش فیلم فعالیت می کنند که شامل مجموعه سالن های سینمای اکومال، هجرت، ساویز، پرشین، سالن های سینما در هشتگرد، نظرآباد و شهرهای اطراف است.

محمود دهقان هراتی ادامه داد: اگر به طور متوسط هر یک از این سالن ها یک نوبت اجرا در روز داشته باشند می بایست 70 الی 90 فیلم را تاکنون در این روزهای کرونایی که سالن های سینما تعطیل است، اکران کرده باشند و مضافا سه شنبه ها به دلیل نیم بهاء بودن بلیط سینماها تقاضا بیشتر است و این رقم قابل توجهی می شود و ضرر مالی سینماهای استان در روزهای کرونایی قابل توجه است.

وی افزود: ما اگر ضرر مالی سینماها را بخواهیم با تطبیق مالی نسبت به سال گذشته محاسبه کنیم به طور متوسط سینماهایمان در طول سال ماهانه حدود 200 میلیون فروش داشتند که این رقم متوسط فروش ماهانه است که در برخی ماهها اکران کم بوده، در برخی ماهها اکران زیاد بوده ولی به طور متوسط 200 میلیون سینماهای استان در ماه فروش دارند و اگر بخواهیم ضرر مالی تعطیلی سینماهای استان را تخمین بزنیم چیزی حدود 500 میلیون می شود.

معاون هنری سینمایی اداره کل تصریح کرد: ضرر سینماها فقط به فروش منتهی نمی شود در هر پردیس سینمایی به طور متوسط 5 تا 8 نفر کارمند درگیر اکران فیلم هستند و اکنون به دلیل تعطیلی سینماها بیکار هستند و درآمدی ندارند و با محاسبه اینها ضرر مالی سینماهای استان از این رقم تخمینی یعنی 500 میلیون تومان خیلی بیشتر خواهد بود.

دهقان هراتی ادامه داد:ما طی نامه ای از تمامی سینماهای استان درخواست کردیم تا رقم قطعی و دقیق ضرر خودشان را به ما اعلام کنند که در پایان تعطیلی سینماها این رقم ضرر قطعی سینماها را رسانه ای خواهیم کرد تا در قالب مدیریت بحران سینماها و کارکنانشون جزو مشاغل آسیب پذیر در نظر گرفته شوند.

وی افزود: متاسفانه ملزومات مالی نه تنها اداره کل فرهنگ و ارشاد بلکه تمامی دستگاه ها تلاش برای مهار بیماری کرونا است ولی موقتا برای ضرر سینماهای استان وامی را که به شدت رقم آن ناچیز است در نظر گرفته است و به ازای هر سالن 10 میلیون تومان وام با نرخ سود 4 درصد اعطا می شود.

معاون هنری سینمای اداره کل تاکید کرد: سینماها و سینماگران یک بخش از فعالیت های فرهنگی و هنری است که به دلیل بیماری کرونا متضرر شدند اما قطعا آموزشگاه های هنری، معلمینی که شغلشان در این آموزشگاه ها است و آموزشگاه های هنرهای نمایشی، موسیقی، تجسمی و ... ضرر زیادی دیدند. هر آموزشگاه یک واحد کارآفرینی است و در واقع ما تعداد زیادی نزدیک به 200 آموزشگاه آزاد هنری در استان البرز داریم و همه این آموزشگاه های هنری به نوعی نیمه تعطیل شدند برخی از آنها می توانند از طریق فضای مجازی آموزش شان را ادامه دهند و برخی از آنها نمی توانند.

دهقان هراتی گفت:بخش دیگر موسسه های هنری که برگزار کننده جنگ ها، جشن ها، اجراهای زنده موسیقی بودند که آنها هم به عنوان موسسه های کارآفرین، به عنوان کسب و کارهای فرهنگی و هنری؛ طبیعتا اگر یک محاسبه دقیقی انجام شود شاید ضرر آنها بیش از بقیه بوده است.

وی ادامه داد: تئاتر نیز بخشی از فعالیت های هنری بوده که مستلزم مجوز برای اجرا و بلیط فروشی بوده که همه آنها به دلیل کرونا تعطیل شدند و نتوانستند اجرا کنند واستان البرز در اسفندماه 3 اثر نمایشی آماده اجرا داشت که به دلیل کرونا روی صحنه نرفت اداره کل برای ضرر مالی این اجراها یک کمک مالی به شدت اندک در حد تامین هزینه های که برای اجرا نمایش خرج کردند، در اختیار این عزیزان در پایان سال گذشته قرار داد.

معاون هنری سینمایی در خاتمه خاطر نشان کرد: موارد فوق مشاغلی هستند که متاسفانه به خاطر کرونا متضرر شدند و امیدواریم تصمیمی که برای همه مشاغل ضرر دیده گرفته می شود به مشاغل فرهنگی و هنری توجه ویژه شود چون کسب و کارهای فرهنگی ، کسب و کارهای وابسته به اجرا و کارهای آنی هست واین کسب و کارها آنقدر پشتوانه قوی مانند صنایع دیگر ندارند و بسیار شکننده هستند.

 

 

 

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1597356
ارسال نظر
نظرات