شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 17:44 منتشر شده در مورخ: 1398/11/02 شناسه خبر: 1566219
رئیس پلیس فتا خراسان‌جنوبی خبر داد؛

رشد 116 درصدی جرایم مالی فضای مجازی نسبت به سال گذشته/ کلاهبرداری بیش از دو میلیارد تومان

رشد 116 درصدی جرایم مالی فضای مجازی نسبت به سال گذشته/ کلاهبرداری بیش از دو میلیارد تومان
محمدپور گفت: از ابتدای سال جاری تا آخر دی‌ماه شاهد رشد 116 درصدی وقوع جرایم مالی در فضای مجازی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، علی محمدپور رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی بعد ازظهر امروز در نشست خبری اظهار کرد: مردم خراسان جنوبیاز سطح سواد پایینی در فضای مجازی برخوردار هستند و این مسئله باعث شده در جرایم فضای سایبری قربانی شوند.

وی افزود: لازم است مردم در حوزه سواد فضای مجازی اطلاعات بیشتری داشته باشند تا به راحتی تحت تاثیر تبلیغات سوء قرار نگیرند.
 
88 درصد جرایم مالی
 
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی بیان کرد: از 100 درصد جرایم فضای مجازی در خراسان جنوبی 88 درصد جرایم مربوط به جرایم مالی است.
 
محمدپور عنوان کرد: پلیس فتای خراسان جنوبی در راستای ارتقای سواد هم استانی‌ها در زمینه جرایم مالی در فضای مجازی اقدامات زیادی انجام داده که شاهد کاهش پرونده های مالی باشیم.
 
وی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا آخر دی‌ماه شاهد رشد 116 درصدی وقوع جرایم مالی در فضای مجازی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم.
 
رئیس پلیس فتا در خراسان‌جنوبی بیان کرد: عدم اطلاع و شناخت مردم از مسائل و ارسال پیام ها غیر معتبر در فضای مجازی یکی از دلیل های افزایش جرایم مالی در فضای مجازی است
 
رشد 107 درصدی کشف جرایم
 
محمدپور گفت: از ابتدای سال تا آخر دی ماه 107 درصد رشد کشف جرایم در فضای سایبری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته گزارش شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در خراسان جنوبی از نظر کشف جرایم پنج درصد از نرم کشوری بالاتر هستیم.
 
کلاهبرداری بیش از 2 میلیارد تومان
 
رئیس پلیس فتا عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون دو میلیارد و 650 میلیون تومان از هم استانی‌ها کلاهبرداری شده که بیش از 60 درصد این مبلغ به مالباختگان برگشت داده شده است.
 
محمدپور اظهار کرد: پنج جرم اول فضای مجازی در خراسان جنوبی شامل برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز 70 درصد، کلاهبرداری رایانه‌ای 18 درصد، مزاحمت اینترنتی، هک رایانه و تلفن همراه و انتشار فیلم و عکس خانوادگی در فضای مجازی می‌شود.
 
وی افزود: در راستای اطلاع رسانی به مردم و کاهش جرایم فضای مجازی پلیس فتا مصاحبه های رادیویی، تلویزیونی و مطبوعاتی، برگزاری 14 نمایشگاه برای جامعه هدف، تهیه و توزیع 200 محتوا، جذب 260 داوطلب مردمی، برگزاری 140 کلاس، همایش و جلسه و بسیاری اقدامات دیگر انجام داده است.
 
شناسایی 54 کافی‌نت متخلف/ سه کافی‌نت پلمپ شد
 
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی گفت: بازدید از کافی نت‌ها تمام استان نیز از دیگر اقدامات پلیس فتا بوده که انجام شده و از ابتدای سال تا آخر دی‌ماه از 250 کافی نت در استان بازدید صورت گرفته که 54 کافی نت متخلف شناسایی و به آنها هشدار داده شده است.
 
محمدپور ادامه داد: همچنین سه کافی نت پلمپ شد و به دو کافی نت اخطار پلمپ داده شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: در مجموع تخلفات کافی نت ها نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش داشته است.
 
رئیس پلیس فتا در خراسان جنوبی افزود: با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات لازم است مردم آگاه باشند و نسبت به تولید و انتشار محتوا در مورد فراخوان تجمع و اخبار تحریک آمیزی که باعث تشویش افکار عمومی شود خودداری کرده و تمامی حد و حدود تبلیغات در فضای مجازی رعایت شود.
 
محمدپور عنوان کرد: از انتشار اخبار بدون بررسی صحت و سقم خودداری شود و همانگونه که تبلیغات زودهنگام در فضای حقیقی جرم است در فضای مجازی نیز جرم تلقی شده و نباید انجام شود.
 
رسیدگی به پرونده‌های مالی در خراسان‌جنوبی سریعتر از میانگین کشوری است
 
وی با بیان اینکه زمان رسیدگی به پرونده‌ها در سطح کشور معمولا تا یک ماه تعیین شده، افزود: این زمان در خراسان جنوبی 6 روز از نُرم کشوری جلوتر است و کمتر از یک ماه رسیدگی‌ها انجام می‌شود.
 
رئیس پلیس فتا خراسان جنوبی اظهار کرد: جهت اطلاع هم استانی‌ها از کلاهبرداری‌های صورت گرفته به پلیس فتا شماره همراه 09055873006 در نظر گرفته شده و همکاران ما به صورت 24 ساعته آماده دریافت و رسیدگی شکایات هم استانی‌ها هستند.
 
محمدپور عنوان کرد: همچنین شماره تماس 21823064 مربوط به حوزه مبارزه با جرایم سایبری و 21823067 مربوط به حوزه تشخیص و رصد در اختیار هم استانی ها است که مشکلات خود را تلفنی اطلاع دهند.
 
وی با اشاره به جرایم انتخاباتی، تخریب و تبلیغات زودهنگام در استان، اظهار کرد: تا کنون چند مورد در استان مشاهده شده که به مراجع قضایی اطلاع داده شده است.
 
راه‌اندازی پلیس فتا در چهار شهرستان
 
رئیس پلیس فتا گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته در چهار شهرستان قاین، فردوس، نهبندان و طبس حوزه پلیس فتا راه اندازی است.
 
محمدپور در پاسخ به این سوال که آیا در استان کلاهبرداری در فضای مجازی از داخل زندان انجام شده، افزود: تا کنون موردی در این خصوص گزارش نشده است.
 
وی تصریح کرد: رسیدگی به کلاهبرداری پیامکی و تلفنی که شخص را به پای عابر بانک می‌کشاند و پولی به حسابی واریز می‌شود در حوزه پلیس آگاهی است و به پلیس فتا مربوط نیست اما با توجه به اینکه برخی از رمز گشایی‌ها را پلیس فتا انجام می‌دهد لذا همکاران ما در این دو مورد نیز همکاری می‌کنند.
 
رئیس پلیس فتا خاطرنشان کرد: معمولا در حوزه جرایم مالی فضای مجازی هم استانی های ما قربانی و مجرم از استان ما نیست و این مسئله نیز به عدم اطلاع هم استانی ها از اینگونه مسائل مربوط می‌شود.
 
محمدپور تصریح کرد: امیدواریم با فعال کردن رمز یکبار مصرف شاهد کاهش کلاهبرداری های فضای مجازی در استان باشیم.
 
وی افزود: پلیس فتا استان خراسان‌جنوبی آماده دریافت گزارشات، اخبار و سوالات هم استانی‌ها در حوزه فضای مجازی به آدرس اینترنتی www.cyberpolice.ir و آدرس پست الکترونیک kh.jonubi-fata@police.ir می‌باشد.
 
انتهای پیام/
https://new.dana.ir/1566219
ارسال نظر
نظرات