شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 17:11 منتشر شده در مورخ: 1398/11/01 شناسه خبر: 1565938

حمایت دوباره دولت سعودی از قبرس در مقابل ترکیه

هیأت وزیران سعودی در نشست امروز حمایت کامل خود را از جمهوری قبرس در برابر تنش با ترکیه، اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛شورای وزیران دولت سعودی امروز (سه‌شنبه) با حضور سلمان بن عبدالعزیز برگزار شد و بار دیگر به طور کامل از قبرس در برابر ترکیه جانبداری کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، در این نشست هفتگی، آخرین تحولات منطقه و جهان مورد بررسی قرار گرفت و تأکید شد که دولت سعودی به طور دقیق رخدادها و تحولات منطقه شرق دریای مدیترانه را که آبستن تنش میان ترکیه و جمهوری قبرس است، در نظر دارد.

در بیانیه پایانی این نشست همچنین آمده است که دولت سعودی به طور کامل از حاکمیت قبرس دفاع کرده و از تمامی طرف‌ها می‌خواهد تا به قطعنامه‌های شورای امنیت برای حل و فصل تنش‌ها رجوع کنند.

حمایت دولت سعودی از جمهوری قبرس (بخش یونانی‌نشین) در حالی است که «نیکوس هریستولولیدیس» وزیر خارجه جمهوری قبرس روز یکشنبه در سفری به ریاض با «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی دیدار کرده بود.

بحران میان جمهوری قبرس و ترکیه علاوه بر پیشینه تاریخی ۴۶ ساله در ماههای اخیر ابعاد گسترده‌تری به خود گرفته و به نوعی با بحران لیبی نیز در آمیخته است. ترکیه تلاش دارد در بخش قبرس شمالی (ترک‌نشین) دست به حفاری و استخراج گاز بزند و جمهوری قبرس آن را نقض حاکمیت خود می‌داند. از سوی دیگر توافق تعیین مرزهای دریایی میان دولت وفاق ملی لیبی با ترکیه (در بستر دریای مدیترانه) اعتراض شدید دولت‌های یونان، جمهوری قبرس، مصر و ایتالیا را موجب شده است.

سفر «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی پس از توافق رئیس جمهور ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی، به قبرس سفر عصبانیت دولت آنکارا را در پی داشت.
 

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1565938
ارسال نظر
نظرات