شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:07 منتشر شده در مورخ: 1398/10/26 شناسه خبر: 1564409
بررسی موانع توسعه طلای سیاه بلوچستان؛

بیش از ۵۷ هزار نفر در نخلستان های سیستان و بلوچستان مشغول کارند

بیش از ۵۷ هزار نفر در نخلستان های سیستان و بلوچستان مشغول کارند
کارشناس ارشد باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: در هر هکتار از نخلستان های این استان به طور مستقیم زمینه اشتغال برای یک نفر مهیا شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، سیستان وبلوچستان در بخش تولید خرما از ظرفیت های خوبی برخوردار است که با ایجاد صنایع فرآوری، بسته بندی و بازاریابی این محصول می توان این خطه از کشور را به قطب تولید و صادارات خرمای کشور تبدیل کرد.

می توان گفت که خرمای این منطقه از نظر کیفی بهترین نمونه را در تولید و از نظر سطح زیر کشت رتبه اول را به خود اختصاص داده که از این حیث تاثیر بسزایی در اشتغالزایی استان نیز ایجاد کرده است.

در تماسی که خبرنگار عصرهامون با غلام حیدر زورقی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان داشت، وی با بیان اینکه خرما محصول استراتژیک استان و دربرگیرنده بیشترین محصولات تولیدی باغی این خطه از کشور است، گفت: سطح زیرکشت باغات استان حدود 93هزار هکتار با تولید 502 هزار تن درسال  است که از این میزان هم اکنون 57 هزار و 162 هکتار زیرکشت خرما است.

وی بیان کرد: از این میزان 45 هزار و 170 هکتار بارور  و 11هزار و992 هکتار نهال  هستند که ظرفیت تولید  سالانه این محصول در استان حدود 230 هزارتن انواع خرما می باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: در این راستا ظرفیت های صنایع بسته بندی، نگهداری و فرآوری خرمایی که هم اکنون در سیستان وبلوچستان موجود است حدود 49 سردخانه با ظرفیت 63 هزار و 600 تن درسال، 22 واحد بسته بندی با ظرفیت 40هزار و 50 تن در سال و 2 واحد فرآوری خرما با ظرفیت 12 هزار تن در سال می باشد.
 


 
مصیب سیاسر، کارشناس ارشد باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان در ادامه به اشتغالزایی ایجاد شده در نخلستان ها اشاره کرد و افزود: هم اکنون در هر هکتار از نخلستان های این استان به طور مستقیم زمینه اشتغال برای یک نفر و غیر مستقیم برای 5-3 نفر فراهم شده است.

وی بیان کرد: سال گذشته حدود 232 هزار تن خرما در استان تولید شد؛ از آنجایی که کیفیت محصول خرمای سیستان وبلوچستان از استان بم و کرمان بهتر و مرغوب تر است تاجران این محصول را به هنگام برداشت خریداری و به بازارهای داخلی و خارجی به مثل کشورهای روسیه، مالزی، اندونزی و کشورهای اروپایی صادر می شود.
 
بستنه بندی؛ حلقه مفقوده توسعه این صنعت
با این تفاسیر از آنجایی که به سبب فقدان بسته بندی مناسب و واحدهای تولیدی فرآوری محصول طلای ناب سیاه این استان با نام سایر بسته بندی های استان های دیگر وارد بازار می شود، می توان با جذب سرمایه گذار و ایجاد صنایع بسته بندی و فرآوری خرما در توسعه استان و همچنین در ایجاد اشتغال گام های مهمی برداشت.
 

بیان این مطلب بدان جهت است که از خرما این میوه مغذی، فرآوردهایی از جمله "آرد، خمیر، قند، شیره و عسل" استحصال و از هسته آن در تولید محصولات بهداشتی، از گل خرما در تهیه عرقیات و داروی گیاهی و از تنه نخل در صنایع چوبی و دستی استفاده می شود که اگر سرمایه گذاری اقدام به احداث صنایع و کارخانه های مختص به این عرصه ها کند و از این پتانسیل به نحو مناسبی بکارگیری شود قطعا شاهد کاهش آمار بیکاری در پهناورترین استان کشور خواهیم بود و از همه مهمتر اینکه زحمت و عرق جبین کشاورزان این دیار که سالها برای مثمرثمر شدن اصله های خرما زحمت کشیده اند به هدر نرفته و به کام دلالان خوش نمی آید.
 

انتهای پیام/
https://new.dana.ir/1564409
ارسال نظر
نظرات