شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 09:45 منتشر شده در مورخ: 1398/10/11 شناسه خبر: 1559725
معضلات حاشیه‌نشینی؛

حاجی‌آباد، محروم‌آبادی در دل لردگان است

حاجی‌آباد، محروم‌آبادی در دل لردگان است
مردم حاجی‌آباد انتظارات عجیبی ندارند، تنها خواسته‌شان سر و سامان دادن به کوچه و خیابان‌های این منطقه و فراهم کردن حداقل امکانات رفاهی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از جهانبین نیوز؛ حاشیه‌نشینی همواره در طول چند دهه اخیر چالش اصلی شهرها بوده است به خصوص این حاشیه نشینی برای مناطق محروم و توسعه نیافته به تدریج به یک معضل بزرگ تبدیل می شود که در همه سطوح خود را نشان می دهد. در واقع عدم مدیریت و برنامه ریزی در شکل گیری حاشیه ها در اطراف شهرها نقش زیادی داشته است، که آسیب های آن پس از مدتی تمام یک مجموعه شهری را درگیر خود می کند. حاشیه‌نشینی از جمله چالش‌هایی است که به عنوان معضلی جدی مطرح است و این خود عامل بسیاری از ناهنجاری‌های متعدد به شمار می‌آید و تنها یک عبور کوتاه از این مناطق چهره اصلی آن را نشان می دهد.

اگر چه تلخ و تاسف آور است اما این یک حقیقت مشخص است که شهرستان لردگان یکی از محروم ترین مناطق استان چهارمحال و بختیاری است، حال این محرومیت با افزایش جمعیت و گسترش پدیده مهاجرت از روستاها به شهر لردگان، حاشیه های متعددی پیرامون این شهر بوجود آورده است. حاشیه هایی که بدون برنامه ریزی و فراهم شدن زیرساخت های مناسب آن تبدیل به معدن معضلات فرهنگی و اجتماعی شده اند. علاوه بر این موقعیت جغرافیایی شهرستان لردگان موجب مهاجرت مردم مناطق روستایی سایر استان ها به این شهر شده که در افزایش یکباره جمعیت این شهر تآثیرگذاز بوده است.
 
اما روستا، محله، حاشیه و یا هر چیز دیگری که نامیده می شود برای حاجی آباد لردگان غم انگیز بوده است.
 
در طول سال های اخیر حاجی آباد یکی از چالشی ترین مناطق لردگان محسوب می شود اگر چه سراسر این شهر چالش است اما حاجی آباد در اوج این چالش ها قرار دارد، منطقه ای که نه روستا بودنش مشخص است نه شهر بودن  و به همین جهت است که باید آن را محروم آباد نامید.
 
 
 
 
نکته جالب منطقه حاجی آباد، وجود دانشگاه پیام نور به عنوان قطب فکری شهرستان در این منطقه است، اگر چه در همه شهرها هر نقطه ای که دانشگاه ایجاد شده آن آبادترین نقطه شهر محسوب می شود اما در لردگان حتی وجود دانشگاه هم نتوانسته این محرومیت را تبدیل به حاجی آباد واقعی کند.
 
 
 
 
وضعیت نامناسب کوچه و خیابان های شهر لردگان خصوصا محله حاجی آباد شوکه کننده و اسفبار است امروزه به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حتی روستاهای دور افتاده نیز از حداقل امکانات برخوردارند و اگر در منطقه ای چون حاجی آباد شاهد چنین وضعیتی هستیم به این دلیل است که مسئولین مربوطه یا ناتوان از حل مشکلاتند! یا به دلایل مختلف این منطقه را رها کرده اند! البته اگر در صبح، یک روز بارانی این زمستان سرد سری به کوچه های حاجی آباد بزنند و با چشمان خود شاهد سختی های عبور و مرور کودکان دختر و پسر که با دنیایی از آرزوهای کوچک به وسعت قلب کوچکشان به سمت مدرسه می روند و در طول مسیر یا گرفتار چاله های وسط کوچه، خیابان هستند یا گل ولای هایی که لباس مدرسه اشان را کثیف می کند و مادرانی که هر روز زیر آب های سرد و گاهی یخ زده می بایست لباس های کودکان را شسته و برای تکرار روزهای بعد آماده شوند.
 
 
 
 
بیایید واقع بین باشیم مردم شریف حاجی آباد انتظارات عجیبی ندارند تنها خواسته آنها سر و سامان دادن به کوچه و خیابان های این منطقه و فراهم کردن حداقل امکانات رفاهی است.

حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی در رابطه با خدمت به مردم فرمودند: ما هرچه خدمت بکنیم به این ملت، کم خدمت کرده ایم، برای این که این ملت بود که همه این گرفتاری ها به دست او رفع شد... ما باید خدمتگزار باشیم، واقعاً خدمتگزار باشیم و هرچه خدمت بکنیم، باز کم است... این ها بندگان خدا هستند، این ها کسانی هستند که برای خدا دارند خدمت می کنند به این کشور، و شکر این است که ما به آن ها خدمت بکنیم، هر کس در هر مقامی که هست خدمت بکند)  صحیفه امام، ج 20، ص 126).

امیدواریم که مسئله حاجی آباد و سایر مشکلات شهر لردگان با همت مسئولین مربوطه حل شود و آرزو می کنیم حل این مشکلات برای ما تبدیل به یک افسانه که تنها با معجزه حل می شود، نباشد...

 
انتهای پیام/

 

https://new.dana.ir/1559725
ارسال نظر
نظرات