شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:54 منتشر شده در مورخ: 1398/09/16 شناسه خبر: 1552723
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان:

دانشجویان لشکر فعال، دلسوز و آماده به کار جامعه اند

دانشجویان لشکر فعال، دلسوز و آماده به کار جامعه اند
آیت الله محامی گفت: دانشجویان لشکر فعال، دلسوز و آماده به کار جامعه اند و مسئولان باید هنر مدیریت این لشکر و آماده سازی زمینه برای رشد و پیشرفت آنان را فراهم کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، نشست پرسش و پاسخ دانشجویان با نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان، شامگاه امروز، 15 آذرماه در محل سالن همایش ملاصدرا واقع در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

این نشست سه ساعته با استقبال قابل توجه دانشجویان همراه بود و نمایندگان مجامع و تشکل های مختلف دانشجویی از قبیل نشریات دانشگاه، کانون فرهنگی و هنری، شورا شورای صنفی دانشگاه، شورای هماهنگی، شورای علمی، نمایندگان انجمن های علمی، نماینده بسیج دانشجویی، نماینده انجمن اسلامی دانشجویان، نماینده مجمع جوانان مومن و انقلابی، نماینده دانشجویان پیرو خط امام و نماینده کانون قرآن و عترت دانشگاه های استان به بیان انتقادات، پیشنهادات و درخواست های خود در موارد متعددی پرداختند.

در پایان این نشست، آیت الله محامی پس از شنیدن نظرات و دیدگاه های دانشجویان ضمن گرامیداشت روز دانشجو، گفت: آنچه در این جمع مطرح شد نشان از رشد فکری و دغدغه مندی دانشجویان به مسائل مختلف جامعه است.

وی افزود: دانشجویان لشکر فعال، دلسوز و آماده به کار جامعه اند و لازم است مسئولان هنر مدیریت این لشکر و آماده سازی زمینه برای رشد آنان را فراهم کنند؛ باید از این ظرفیتی که وجود دارد به درستی استفاده شود و مسئولان برای استفاده هر چه بیشتر و بهتر از آن تلاش کنند.

نماینده ولی فقیه در استان، با تاکید بر لزوم اولویت بخشی به امور جهت تسهیل در امر پیگیری و حصول نتیجه در آن گفت: صرف گفت وگو در خصوص مسائل مختلف راهگشا نخواهد بود؛ باید با همفکری همکاری زمینه را برای پیشرفت فراهم شود.

آیت الله محامی اظهار کرد: برخی دانشجویان در این گفت وگو گریزی به مسائل فرهنگی داشتند و انتظاراتی در این خصوص مطرح کردند که با توجه به اهمیت مسائل فرهنگی به عنوان یک دغدغه، بسیار قابل توجه است و باید به آن توجه شود. در اینگونه مسائل همه باید دغدغه مند و نسبت به ارزش های اسلامی حساس باشیم. 

وی با اشاره به تاثیر انگیزه دانشجو بر جامعه و ثمرات و تبعات این انگیزه، خاطرنشان کرد: دانشجو می‌تواند برای کشور اثرگذار باشد اگر انگیزه انگیزه درستی باشد وگرنه حتی اگر به لحاظ علمی رشد کند و از نعمت اندیشه و اخلاق بی بهره بماند نه تنها فایده ای برای جامعه ندارد، بلکه ضرر هم به جامعه می رساند.

خطیب جمعه زاهدان در ادامه اذعان داشت: بحث گسترش فعالیت نشریات دانشجویی باید مورد توجه قرار بگیرد، این حرکت تمرینی برای قلم زدن دانشجویان و ارائه مباحث و اندیشه هایشان است که باید به آن توجه شود.

وی گفت: نکته دیگر اینکه تعامل و ارتباط دانشگاه با سایر دستگاه ها بسیار مهم است؛ جامعه باید از فعالیت ها و تفکر و دانشجویان بهره مند شود و حتماً این مورد باید به جدیت دنبال شود.

آیت الله محامی تصریح کرد: این استان نیازمند مدیران متخصص در مدیریت و قوی در جهاد نفسانی است. مدیرانی باید در این استان خدمت کنند که نه از تهدید بترسند و نه در برابر تطمیع لغزش کنند. باید تعامل را از دانشگاه نهادینه کنیم تا بتوانیم در اجتماع از ثمره آن آن بهره برداری کنیم.

وی افزود: متأسفانه یکی از آفت هایی که گریبانگیر این استان شده دامن زدن به مباحث قومی و مذهبی است؛ مساله ای که که باعث شده تا جای تفکر برای پیدا کردن راه‌ حل و چاره اندیشی برای مشکلات جامعه، همواره به موارد جانبی و موضوعات قومی قبیله ای توجه شود.

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه با تاکید بر لزوم ممانعت از افزایش و گسترش دانشگاه ها و رواج مدرک گرایی در جامعه، گفت: باید برای این مساله برنامه ریزی و با آن مقابله کرد.

وی همچنین در پاسخ به نظر یکی از دانشجویان مبنی بر برخورد شدید با مسئولان کم کار در تریبون نماز جمعه اظهار کرد: بیان این مساله به این شکل صحیح نیست، چرا که با این حرکت چیزی از مشکلات مردم کم نمی شود و اثرات و ثمرات مثبتی برای آنها نخواهد داشت؛ تاکید مقام معظم رهبری نیز همواره بر این بود که هرگز این درگیری ها و منازعات به صحنه نماز جمعه کشیده نشود.

وی افزود: نکته دیگری که باید به جد به آن توجه داشت مبحث مطالبه گری و توجه به ظرفیت و واقعیت های موجود در جامعه است. باید واقع بینانه در این خصوص عمل کرد. همچنین در خصوص تلاش های انجمن های علمی لازم است با سازماندهی از ظرفیت دانشجویان استفاده شود.

آیت الله محامی مهم ترین استعداد و طرفیت این استان مردم غیور و شریف استان دانست و گفت: ظرفیت های فراوان اقتصادی اجتماعی در این استان وجود دارد که اگر درست به آن توجه شود می‌ تواند  سیستان و بلوچستان را به عنوان معین استان های دیگر و گره گشای مشکلات کشور مطرح کرد.

وی با اشاره به اهمیت کارآفرینی و لزوم استفاده از حضور دانشجویان در عرصه های گوناگون نیز تصریح کرد: برای استفاده از ظرفیت دانشجویان تیمی از طرف دانشگاه تشکیل و جهت برقراری ارتباط با مدیران و فراهم سازی زمینه برای تعامل هر چه بیشتر دانشگاه اقدام کنند.

خطیب جمعه زاهدان همچنین در خصوص اغتشاشات هفته های اخیر در کشور نیز، اظهار کرد: دانشجو باید قدرت تفکر داشته باشد و بتواند دوست را از دشمن تشخیص دهد. شروع آنچه در هفته های اخیر در کشور رخ داد در ابتدا مطالبه مردمی بود اما غارت ها و آشوب و شرارت کار مردم نیست. حساب مطالبه گران از دشمنان جنایتکار و اشرار معاند جداست و نباید گذاشت کسی که با برنامه در پی ضربه به امنیت در کشور است هر کاری که دلش خواست انجام دهد.

وی اذعان داشت: همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، وضعیت مردم استان در حال حاضر شایسته مردم این استان نبوده و اینکه هنوز مشکل آموزش و بیکاری داریم چندان مطلوب نیست. ظرفیت های بسیاری برای رشد و شکوفایی صنعت و اشتغالزایی در استان داریم. معادن، دریا و ... همه ظرفیت هایی است که باید به نحو مطلوب از آن استفاده شود.

آیت الله محامی در پایان با بیان اینکه خدمات صورت گرفته در طول انقلاب اسلامی در استان فراوان بوده و با دوران قبل از آن قابل مقایسه نیست، گفت: سخنی از طرف یکی دانشجوبان در این مضمون مطرح شد که بس است تفکیک و اختلاف قومی و مذهبی و ... که بسیار قابل توجه و صحیح است، چرا که لازمه توفیق و پیشرفت استان رهایی از بند تعصبات قومی و قبیله‌ ای است.

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1552723
ارسال نظر
نظرات