شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 16:21 منتشر شده در مورخ: 1398/09/14 شناسه خبر: 1552484

شرط آمریکا برای بازگشت ترکیه به برنامه «اف-35»

یک مقام ارشد در وزارت دفاع آمریکا با اشتباه توصیف کردن تصمیم ترکیه برای خرید سامانه پدافندی روسی، یک راه را برای بازگشت به برنامه جنگنده‌های اف-35 پیش روی آنکارا گذاشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اختلافات آمریکا و ترکیه در خصوص اقدام آنکارا در خریدن سامانه دفاع موشکی «اس-400» از روسیه، رقیب آمریکا، ادامه دارد.

«جان راد» معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی گفت، واشنگتن به مذاکره با ترکیه ادامه می‌دهد تا بالاخره مقام‌های آنکارا را راضی به دست کشیدن از سامانه پدافند موشکی روسی «اس-400» کند.

راد روز چهارشنبه در مصاحبه با مجله «اتحادیه صنایع دفاعی ملی» آمریکا با اشاره به تصمیم واشنگتن برای کنار گذاشتن ترکیه از برنامه تولید مشترک جنگنده‌های «اف-35»، گفت فقط یک راه دارد که آنکارا به این برنامه بازگردد و آن کنار گذاشتن سامانه اس-400 است که در تابستان امسال از روسیه تحویل گرفت.

وی در این باره توضیح داد: «ما نگرانی های خود درباره حرکت مداوم ترکیه برای وارد کردن اس-400 به نیروهای [پدافندی این کشور] را به روشنی و صریح اعلام کرده بودیم. البته که این مسائل، تصمیمات حکومتی مستقل هستند و ما به حق دولت ترکیه برای اتخاذ تصمیماتی برای آینده‌اش احترام می‌گذاریم».

بر اساس این گزارش، معاون وزیر دفاع آمریکا اما تاکید کرد آن تصمیمات مستقل ترکیه، عواقبی برای واشنگتن دارد و بسیار هم درباره تمایل آنکارا به خرید مجدد این سامانه‌ها نگران هستند.

راد ضمن اشاره به مباحثات متعدد بین رؤسای جمهور ترکیه و آمریکا، اعضای کنگره و سران کشورهای عضو ناتو درباره خرید اس-400 توسط ترکیه، افزود: «ما هنوز از این موضوع صرف نظر نکرده‌ایم، و این چیزی است که ما درباره آن به تعامل با ترکیه ادامه می‌دهیم تا مجابشان کنیم راه دیگری را بگزینند».

به نوشته وبگاه این مجله، وی در پایان تصمیم ترکیه برای خرید سامانه اس-400 را اشتباه توصیف کرده و گفت: «به قول آن ضرب‌المثل قدیمی، فارغ از اینکه چقدر از یک راه اشتباه را طی کرده‌ای، هیچوقت برای بازگشت دیر نیست».

دولت آمریکا قصد دارد ترکیه را به دلیل خرید سامانه‌های پدافند موشکی «اس-400» از روسیه، تا پایان سال 2020 به صورت کامل از برنامه تولید مشترک اف-35 کنار بگذارد و حتی تحویل مابقی جنگنده‌های خریداری شده را نیز تعلیق کرده است.

هفته گذشته ارتش ترکیه طی رزمایشی در استان آنکارا، جنگنده‌های اف-16 را برای آزمایش سیستم راداری و تشخیص سامانه‌های اس-400 به پرواز درآورد. بعد از آن بود که «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا از آزمایش سامانه‌های اس-400 در ترکیه ابراز نگرانی کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1552484
ارسال نظر
نظرات