شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 23:12 منتشر شده در مورخ: 1398/09/13 شناسه خبر: 1552309

استعفای وزیر در پی قتل خبرنگار! +تصاویر

بعد از فشارهای زیاد به دنبال تحقیق درباره قتل روزنامه نگار نخست وزیر از سمت خود انصراف داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ "جوزف موسکات" نخست وزیر مالت گفت که استعفا می دهد. این اقدام بعد از فشارهای زیاد به دنبال تحقیق درباره قتل روزنامه نگار صورت می گیرد.

خانم "دافنی کاروانا جالیتسیا" (خبرنگار) در انفجار خودرویش در سال 2017 کشته شد.
 
او درباره موضوع فساد مالی، پولشویی و مخفی کاری مالی شهروندان کشور مالت در پاناما تحقیق می کرد. او در این تحقیق متوجه شد تعدادی از وزیران و کارمندان ارشد دفتر نخست وزیر مالت در پاناما مخفی کاری مالی و پولشویی دارند.

سقوط نخست‌وزیر به دنبال قتل یک خبرنگار

شرح عکس: تجمع معترضان در پایتخت کشور مالت و درخواست عدالت برای قاتلان روزنامه نگار - رویترز

تحقیقات درباره قتل این خبرنگار نیز مشخص کرد این حادثه با یک فعال اقتصادی در مالت مرتبط است. این فعال اقتصادی نیز با وزیران و نخست وزیر ارتباط داشته است.

 
محاکمه این فعال اقتصادی به نام یورگن فینیش (38 ساله) به اتهام ارتباط با قتل این خبرنگار آغاز شده است. او با حکم دادگاه، بازداشت شده اما از بی گناهی خود دفاع می کند.
 
در روزهای اخیر، هزاران نفر در شهر مالتا (پایتخت مالت) تجمعات اعتراض آمیزی را به رهبری اعضای خانواده خبرنگار مقتول برگزار کرده اند. آنها با حضور در خیابان ها، راهپیمایی را از پارلمان تا مقر دادگاه در مرکز شهر برگزار کردند.
 
قبل از این، کابینه مالت درخواست نخست وزیر برای دریافت مصونیت را رد کرده بود. نخست وزیر پیشنهاد کرده بود در صورت ارائه اطلاعاتی درباره برنامه قتل خبرنگار و ادعاهای مربوط به فساد اداری مالی "کیث شمبری" از کارمندان ارشد سابق دفتر نخست وزیر و وزیر گردشگری سابق، مصونیت دریافت کند اما کابینه این خواسته را قبول نکرد.
 

سقوط نخست‌وزیر به دنبال قتل یک خبرنگار

شرح عکس: حضور مادر جالیتسیا خبرنگار زن مقتول در تظاهرات ضددولتی در پایتخت مالت - رویترز

این خبرنگار مقتول قبل از این گفته بود در تحقیقات درباره فساد مالی دریافته است این کارمند ارشد دفتر نخست وزیر مالت و وزیر سابق گردشگری، به طور مخفیانه چند شرکت را در کشور پاناما تاسیس کرده است. هدف از این اقدام پولشویی و مخفی کاری مالی بوده است.

آنها درآمدهای این شرکت ها را در شرکت دیگری به نام "17 بلاک" ذخیره می کردند. بعد از قتل این خبرنگار، رویترز و روزنامه "تایمز مالت" در تحقیق مشترکی گفتند که فینیش (کارمند سابق دفتر نخست وزیر) مالک شرکت 17 بلاک است.

خانواده این خبرنگار و حزب مخالف ( حزب ملی گرایان) و جنبش های مردمی مالت، نخست وزیر را به تلاش برای دخالت در روند تحقیق قتل خبرنگار متهم کرده اند.

این رسوایی قبل از این باعث استعفای کارمند ارشد و دو وزیر کابینه مالت (وزیران گردشگری و اقتصاد) شد.

سقوط نخست‌وزیر به دنبال قتل یک خبرنگار

شرح عکس: تجمع معترضان در مالتا و درخواست اجرای عدالت برای قاتلان خبرنگار - رویترز

انتهای پیام/ 

https://new.dana.ir/1552309
ارسال نظر
نظرات