شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:14 منتشر شده در مورخ: 1397/08/30 شناسه خبر: 1430515
همزمان با آغاز هفته وحدت؛

بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور با عنوان «پانزدهمین یادواره عارف نامی کُرد شمس قریشی» در سنندج برگزار شد + تصاویر

بزرگترین مراسم مولودی خوانی کشور با عنوان «پانزدهمین یادواره عارف نامی کُرد شمس قریشی» در سنندج برگزار شد + تصاویر
پانزدهمین یادواره عارف نامی کرد، خالق مولود نامه سید بهاالدین شمس قریشی در مسجد جامع سنندج برگزار شد. این جشن با عنوان بزرگترین آیین مولودی خوانی کشور شناخته می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، بزرگترین تجمع وحدت جهان اسلام با حضور عاشقان پیامبر (ص) شب گذشته در مسجد جامع سنندج برگزار شد.

 

مسجد جامع سنندج یکی از مکان‌های بزرگ تجمع مسلمانان در جهان اسلام است که در مناسبت‌های مختلف مملو از محبان دین و پیروان رسول‌ الله (ص) و آل و اصحاب او می‌شود.

 

شب گذشته یکی از بزرگترین مراسمات مولودی خوانی در جهان اسلام با عنوان «پانزدهمین یادواره عارف نامی کُرد سیدبهاالدین شمس قریشی» و با حضور هزاران نفر از عاشقان و محبان پیامبر(ص) و اهل بیت (ع) در سنندج برگزار شد.

 

 

حضور گسترده مردم متدین شهر سنندج از پیر و جوان، زن و مرد، بزرگسال و میانسال در این مراسم باشکوه، ستودنی بود.

 

اجرای گروه‌های دف‌نوازی و سخنرانی اساتید دانشگاه از بخش‌های مختلف این یادواره معنوی بود.

 


عبدالسلام کریمی عالم اهل سنت و استاد دانشگاه در این یادواره، اظهار کرد: عشق به محمد یکی از وظایف و یکی از اعتقادات و جزء باورهای ماست.وی گفت: باید رفتار و شریعت پیامبر را بیان کنیم تا ایمان، باور و اخلاق ما هم پیامبری شود چون پیامبر مقتدای ماست و باید او را الگوی خود قرار دهیم.این عالم اهل سنت گفت: هدف از خلقت انسان قبل از هر چیز بندگی خدا و تسلیم او بودن است، اگر می خواهی خودت را ثابت کنی بندگی ات را به خدا ثابت کن. مگر خود خدا نفرموده «تبارک الله احسن الخالقین» او بهترین را خلق کرده است و به خود تبریک می گوید. آیا نفرموده «لقد کرمنا بنی آدم» او به انسان ارزش می دهد، آیا من نباید به آن بنده خدا ارزش بدهم؟ آیا همان بنده ای که در مذهب شیعه یا حنفی یا... است بنده خدا نیست؟ همه بنده خدا هستند. لذا من باید به بندگان خدا احترام بگذارم چون خود خدا احترام گذاشته است و فرموده «لقد کرمنا بنی آدم». پس بهتر است ما تابع دستورات خدا باشیم.

 


وی به نشانه های عشق به پیامبر اشاره کرد و افزود: نشانه های دوست داشتن پیامبر اکرم (ص) فقط لفظ نیست بلکه در احترام به نام و جایگاه و یاران رسول، صلوات دادن به رسول، ثلیق کردن به آورده های پیامبر که وحی است.وی ادامه داد: مهمترین شاخصه ی عشق به پیامبر ملاک و ملات و به عبارتی ملاک عشق عاشق به معشوق در تابعیت از اوست لذا اطلاعت از رسول اطاعت از خداست.

 امین مرادی رئیس حوزه هنری کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی با بیان اینکه نخستین دوره این جشنواره سال ۸۴ و با حضور ۲۰۰ نفر برگزار شد، افزود: در دوره چهاردهم این آیین بیش از ۲۰ هزار نفر از عاشقان و شیفتگان رسول گرامی اسلام (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) حضور داشتند.وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه هیچ کس حق ندارد وحدت ملی را به بهانه مذهب خدشه دار کند، تأکید کرد: برگزاری اینگونه برنامه‌ها در راستای تحقق منویات رهبری، اهداف والای انقلاب و تقویت وحدت ملی است.گفتنی است؛ مرحوم سیّدبهاءالدین شمس قریشی از عارفان نامی کُرد است که در سال ۱۲۹۳ هجری ـ. قمری مصادف با ۱۲۵۰ هجری شمسی در روستای "سه ردی" از توابع شهرستان پاوه در استان کرمانشاه متولد شد.

 


وی از همان کودکی با حضور در مکتب اساتید در پاوه، بیاره و سنندج تلمذ کرد و سپس در سنندج به عنوان امام جماعت مسجد «هه ژاره» به امر آموزش و تربیت طلاب علوم دینی مشغول شد.


مهمترین تألیفات شمس قریشی، معراج نامه، مولودنامه، شمس العقائد و دیوان شعر است.

 

برای مشاهده گزارش تصویری کامل این مراسم روی لینک کلیک کنید.انتهای پیام/

https://new.dana.ir/1430515
ارسال نظر
نظرات