شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:45 منتشر شده در مورخ: 1397/08/29 شناسه خبر: 1430142
استاد حوزه و دانشگاه :

وحدت زمینه‌ساز ظهور امام عصر (عج) است/ پیشرفت اسلام درگرو وحدت شیعه و سنی است

وحدت زمینه‌ساز ظهور امام عصر (عج) است/ پیشرفت اسلام درگرو وحدت شیعه و سنی است
استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر اهمیت مسئله وحدت و ارتباط آن با ظهور امام زمان(عج) گفت: مسئله وحدت و اتحاد، مورد تأکید قرآن است و چون درراه تحقق اهداف دین است می‌تواند زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان(عج) باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  حجت‌الاسلام عبداللهی استاد حوزه و دانشگاه به مناسبت هفته وحدت در گفتگو با دیار آفتاب؛ وحدت مسلمین را ازاین‌رو که در قرآن هم مورد تأکید قرارگرفته، مسئله مهمی دانست و گفت: در قرآن کریم آمده است "وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًاوَلَا تَفَرَّقُوا" ، یا درجایی دیگر می‌فرماید "وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا" یعنی با یکدیگر نزاع نکنید و درگیر نشوید چون سست می‌شوید یا به عبارتی دچار ضعف می‌شوید.

پیشرفت اسلام درگرو وحدت شیعه و سنی است

عبداللهی پیشرفت دین اسلام را درگرو وحدت شیعه و سنی عنوان کرد و افزود: بنابراین اگر شیعه و سنی بتوانند دست‌به‌دست هم بدهند و بر روی اهداف مشترک دست بگذارند قاعدتاً می‌توانند تأثیرگذاری کاملی بر پیشرفت دین داشته باشند.

این استاد حوزه و دانشگاه، بنا به نص صریح قرآن تأکید بر مشترکات را عامل مهم حفظ وحدت بیان کرد و افزود: قرآن به مسلمانان می‌گوید که روی مشترکات خود حتی باکسانی که مسلمان نیستند، تکیه کنید، قرآن کریم می‌فرماید: قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْا إِلَىٰ کَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ یعنی مسلمانان به مسیحیان و به‌طورکلی غیرمسلمانان بگویند که به سمت چیزی بیایید که ما و شما در آن اشتراک داریم . أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ در مسئله توحید، مسئله پرستش خدا و ... روی این مسائل وحدت نظر داشته باشید. بنابه راهبرد قرآن باید مشترکات را بگیریم و مسائلی را که مورد اختلاف است را به علما و کسانی که اهل علم و تحقیق هستند واگذار کنیم.

وی برخی از مشترکات شیعیان و اهل تسنن را برشمرد و ادامه داد: شیعه و سنی هردو مسئله توحید را قبول دارند، مسئله نبوت را می‌پذیرند، به معاد عقیده دارند، به عظمت ائمه علیهماالسلام و لزوم حب اهل‌بیت معتقدند. این‌ها مواردی است که مورد عقیده تمام فرقه‌های اسلامی است. اگر ما روی این مشترکات مانند قرآن، قبله، دین، پیغمبر و ... که در بین ما واحد است تکیه کنیم، می‌توانیم این وحدت را در جامعه تحقق عینی ببخشیم.

عبداللهی عدم وحدت را نقطه‌ضعفی برای جهان اسلام دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه فرقه‌های بزرگ اسلام شیعه و اهل تسنن هستند، قاعدتاً اگر این فرق مختلف بتوانند دست‌به‌دست هم بدهند و وحدت خود را حفظ کنند زمینه قدرت جهان اسلام را مهیا کرده‌اند.

این استاد حوزه و دانشگاه، بیان کرد: طبیعی است که هرگاه اجزا و افراد جامعه واحد جهانیِ اسلامی دچار تفرقه شوند این ضعف را برای کل جامعه جهانی اسلام به بار می‌آورد، اگر بتوانند بر نقاط مشترک تکیه کنند، با توجه به اینکه اجزا و افراد دین و کتب اسلام قدرت و قوت پیدا می‌کنند درنهایت به قدرت و قوت کل جهان اسلام منتهی می‌شود.

وی مشترکات با غیرمسلمانان را نیز بااهمیت دانست و افزود: مسئله اتحاد و وحدت به معنای این نیست که افراد از اعتقادات خود دست‌بردارند، به این معناست که با یکدیگر درگیر نشوند. پلورالیسم به معنای حقانیت و معنای نجات به‌صورت کلی امر درستی نیست اما پلورالیسم به معنی هم‌زیستی مسالمت‌آمیز امری است که مورد تائید اسلام است.

این استاد حوزه با اشاره به اینکه زندگی کردن در کنار یکدیگر به معنای مسالمت‌آمیز حتی با افرادی که مسلمان نیستند مورد تائید اسلام است گفت: بنابراین مسئله وحدت و اتحاد به این معنا نیست که به دین یکدیگر دربیاییم و یا دست از دین خود برداریم، به این معناست که باید بر مشترکات خود  تکیه کنیم و راه تحقق وحدت در جامعه همین است.

این استاد حوزه شناختن عوامل تفرقه‌افکن را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: کسانی که در این میان‌بر طبل اختلاف می‌کوبند کسانی اند که خیرخواه شیعه یا خیرخواه اهل سنت نیستند. بلکه کسانی هستند که با هر دو گروه مخالف هستند.

وحدت زمینه‌ساز ظهور امام عصر (عج) است

عبداللهی با تأکید بر اهمیت مسئله وحدت و ارتباط آن با ظهور امام زمان(عج) گفت: مسئله وحدت و اتحاد، مورد تأکید قرآن است و چون درراه تحقق اهداف دین است می‌تواند زمینه‌سازی برای ظهور امام زمان(عج) باشد، حضرت هم با ظهور خود درصدد تحقق دین در جامعه هستند.

این استاد حوزه با اشاره به اینکه حفظ وحدت تنها یک مسئله مصلحتی و موقت نیست خاطرنشان کرد: بلکه با توجه به آنچه گفته شد، ابتدا آیات قرآن بر این مسئله تأکید دارد و از آیات و روایات ما مسئله حفظ وحدت برمی‌آید معلوم می‌شود که وحدت شیعه و سنی یک مسئله موقتی، فعلی، مصلحتی و ... نیست. بلکه یک مسئله اساسی است.

انتهای پیام/

 

https://new.dana.ir/1430142
ارسال نظر
نظرات