کد خبر: 1567085
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی مطرح کرد
تعیین ۹۰۲ فقره حبس جایگزین طی ۱۰ ماه/ بیش از ۹۰ درصد ابلاغ‌های دادگستری الکترونیکی است
حجت الاسلام وحدانی نیا با اشاره به مجازاتهای جایگزین حبس، گفت: در این راستا از ابتدای فروردین سال جاری تا ۲۸ دی ماه ۹۰۲ فقره حبس جایگزین تعیین شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، حجت الاسلام یدالله وحدانی‌نیا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی صبح امروز در نشست خبری چهل و یکمین فجر انقلاب اسلامی ایران در کارگروه قوه قضائیه اظهار کرد: دهه فجر امسال به دلیل ورود به گام دوم انقلاب دارای اهمیت بسیار زیادی است.

 
وی افزود: مهمترین وظیفه دادگستری بر اساس اصل ۱۵۶ رسیدگی به شکایات است.
 
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی بیان کرد: بیش از ۹۰ درصد ابلاغ‌هایی که از سوی دادگستری صورت می‌گیرد الکترونیکی است که منجر به کاهش زمان و حفظ حریم شخصی اشخاص می‌شود.
 
حجت الاسلام وحدانی‌نیا عنوان کرد: در حال حاضر امکان مشاهده ابلاغیه بر روی تلفن همراه اشخاص و گواهی عدم سوء پیشینه به صورت الکترونیکی فراهم شده است.
 
وی افزود: برای اولین بار در کشور اجرای پرونده تمام الکترونیک قضائی را داریم که در این شرایط نیز اطلاعات فرد محفوظ و امکان دسترسی به پرونده و اطلاعات آن برای هیچ کسی وجود ندارد.
 
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: برای حفظ آبروی افراد، ساز و کار ورود و خروج افراد در دادگستری استان فراهم شده که با این برنامه یک هزار و ۸۳۶ نفر دستگیر شدند.
 
حجت الاسلام وحدانی‌نیا از اتصال تمامی دادگستری‌های استان به فیبر نوری خبر داد و افزود: طرح پابند الکترونیکی زندانیان در استان از دیگر طرح هایی است که تا کنون ۱۸ زندانی با استفاده از پابند با حضور در کنار خانواده دوران حبس خود را می‌گذرانند.
 
وی با اشاره به مجازات‌های جایگزین حبس، گفت: در این راستا از ابتدای فروردین سال جاری تا ۲۸ دی ماه ۹۰۲ فقره حبس جایگزین تعیین شده است.
 
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی بیان کرد: طرح قاضی مدرسه و هر مسجد یک حقوقدان از دیگر برنامه‌های دادگستری استان است که با هدف اصلاح، انزار و هشدار و کاهش جرم ها ایجاد شده است.
 
حجت الاسلام وحدانی نیا از بهره برداری سامانه مردمی سجام (سامانه جامع اطلاعات مردمی) خبر داد و گفت: با این سامانه بستر امر و به معروف و نهی از منکر الکترونیکی فراهم شده است.
 
وی اظهار کرد: با توجه به وجود چالش‌های مربوط به خانواده‌ها در استان ما مانند سایر استان‌ها می‌توان با مشاوره و مددکاری برای خانواده‌ها آسیب‌ها را کاهش داد که در این راستا اقداماتی انجام شده است‌.
 
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: در حوزه شورای حل اختلاف با نگاه آشتی دادن و صلح و سازش جلسات زیادی برگزار شده است.
 
حجت الاسلام وحدانی‌نیا با اشاره به وجود شورای حل اختلاف ویژه زندان، عنوان کرد: در سال جاری تا پایان آذر ۱۵۳ فقره پرونده در شورای حل اختلاف ویژه زندان مختومه شده است.  
 
وی خاطرنشان کرد: همچنین از ابتدای سال تا پایان آذر پنج هزار و ۶۰۳ پرونده منجر به صلح و سازش شده است.
 
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی به برنامه های کارگروه قوه قضائیه در دهه فجر اشاره کرد و افزود: فضا سازی اداری، دیدار با خانواده های جانباخته حادثه کرمان، برگزاری کارگاه‌های آموزشی سبک زندگی جهادی ویژه بانوان، برگزاری مسابقات ورزشی،برگزاری مراسم بزرگداشت همکاران، آگاهی بخشی های حقیقی و حقوقی، بازدید از زندان های استان در دهه فجر، مرخصی ویژه به زندانیان و یادبود شهدای مقاومت و حوادث بعد از آن از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده است‌.
 
انتهای پیام/