شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 14:14 منتشر شده در مورخ: 1398/07/10 شناسه خبر: 1526631
هجوم سرمایه‌ها به بازار مسکن تبریز؛
ساختمان‌سازی در تبریز چقدر سود دارد؟
با وجود رکود سنگین در بازار مسکن، تمایل به ساخت و ساز در تبریز بسیار زیاد است چراکه سود حاصل از ساخت و فروش مسکن بیش از دوبرابر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج؛ سال 97 قیمت ملک همراه با کالا‌ها و خدمات دیگر به‌ یک‌باره افزایش یافت‌ تا افراد زیادی به فکر ساختمان سازی در شهر تبریز باشند. با وجود رکود سنگین‌ حاکم بر بازار مسکن، زمستان گذشته‌ زمین‌‌های زیادی در تبریز معامله شد و امروز به مرحله گود برداری رسیده تا شاید تابستان آینده املاک آن‌ها آماده فروش یا پیش‌فروش باشد.

تمایل شدید به ساخت‌ و ساز زمانی اتفاق می‌افتد که رکود سنگینی به بازار مسکن حاکم است که شاید تشدید شود ولی فعالان‌ این بازار براین ‌باورند که اگر ملک‌ آن‌ها قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 آماده شود به راحتی فروخته خواهد شد.

مگر ساختمان سازی چقدر سود دارد که تمایل به سرمایه‌‌گذاری در این‌ عرصه بالاست؟ ساخت و ساز از مرحله خرید زمین تا فروش واحد‌ها 4 مرحله دارد که سود آن بستگی به محل ساخت دارد.

مرحله اول: خرید زمین

نخستین مرحله برای ساختمان‌سازی انتخاب زمین مناسب است. قیمت‌ زمین در تبریز به طور متوسط از هر مترمربع 5 میلیون‌ تومان آغاز شده و تا 35 میلیون‌ تومان می‌رسد، البته زمین‌های خاصی در تبریز بیشتر از این قیمت‌ دارند که معاملات آنها شفاف نیست.

زمین‌ مناسب برای ساختمان‌سازی معمولا بالاتر هزار مترمربع است به‌خصوص در مناطق لوکس شهر زمین کمتر از هزار متر برای ساختمان‌ صرفه‌ اقتصادی ندارد. در بیشتر محله‌های شهر تبریز قیمت‌ هر مترمربع زمین‌ کمتر از 20 میلیون‌ تومان است، مثلا چندی پیش، زمینی 500 مترمربعی در محله یاغچیان به قیمت 4 میلیارد تومان معامله شد، یا زمین 780 مترمربعی دیگری در محله ولیعصر جنوبی با قیمت 9 میلیارد تومان به یک بساز‌بفروش تبریزی فروخته شد.

خانه‌های کلنگی و زمین‌های خالی خیابان‌های اطراف میدان چایی در بیشتر مشاهدات بیشتر از متری 20 میلیون‌تومان معامله می‌شوند، البته امروز چند نفر خانه‌های کلنگی این منطقه را با متری 45 تا 55 میلیون تومان برای فروش قرار داده‌اند، ولی تا کنون معامله نشده‌ است. زمین‌های خاص مناطق لوکس شهر، مانند زمین‌ در بخشی از ائل‌گلی یا نزدیک ولیعصر به ندرت معامله می‌شوند و قیمت‌های عجیبی دارند.

مرحله دوم: اخذ مجوز‌ها

مجوز‌های لازم برای ساخت‌و‌ساز ساختمان‌های چند‌ طبقه هزینه‌ سنگینی به سرمایه‌گذار تحمیل می‌کند که از چند صد‌میلیون‌ تومان می‌گذرد. جدای از این، گاهی شخص سازنده برای دریافت مجوز باید رضایت همسایه‌های همجوار را به دست‌ بیاورد که اغلب برای امضای رضایت نامه‌ پول دریافت می‌کنند.

یکی از سازندگان بنام تبریز، بهمن ماه گذشته برای رضایت همسایه‌ همجوار با زمین دو‌هزار و 500 مترمربعی خود رقم 87 میلیارد تومان پرداخت‌ که یکی از گران‌قیمت‌ترین رضایت‌نامه‌های تاریخ ساخت‌و ساز در تبریز بود.

اغلب همسایه‌ها با توجه به تعداد طبقات و محل قرار گیری ارقام سنگینی برای رضایت می‌خواهند تا در نتیجه یکی از سنگین‌ترین هزینه‌های ساخت و ساز در این محله به سرمایه‌گذار تحمیل شود.

مرحله سوم: ساخت‌وساز

نیاز نیست شخص سرمایه‌گذار با ساخت‌وساز آشنایی خاصی داشته ‌باشد، زیرا امکان برون سپاری این مرحله به صورت کامل وجود دارد. هزینه ساخت‌ و ساز برای هر مترمربع بین 800 هزار تا چند میلیون تومان است.

در محله‌های معمولی شهر تبریز هزینه ساخت هر مترمربع نباید بیشتر از 2 میلیون‌ تومان باشد، زیرا قیمت‌ ملک را افزایش می‌دهد و مشتری ندارد، در مقابل در محله‌های بالاشهر به‌خصوص خیابان‌های منطقه ولیعصر اگر ساخت کمتر از متری 4 میلیون‌ تومان باشد، ملک به فروش نمی‌رسد.

خریداران در مناطق لوکس شهر به کیفیت و چگونگی ساخت توجه زیادی می‌کنند و مثلا اگر متوجه شوند سنگ کف واحد‌ها کیفیت عالی ندارد حاضر به خرید نمی‌شوند، در نتیجه ساختمانی در طبقه که هر طبقه 500 مترمربع ساخت داشته باشد بین 4 میلیارد تا 25 میلیارد تومان روی دست سازنده هزینه می‌گذارد. ساخت‌های گران‌تر از این، کمتر در تبریز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مرحله‌ چهارم: فروش

بسته به محل قرار گیری ساختمان و قیمت املاک در آن محله نرخ فروش هر مترمربع مشخص می‌شود که برای سازنده بیش از 100 درصد سود دارد. ساختمانی 8 طبقه چندی پیش‌ در محله ولیعصر ساخته شد که شخص سرمایه‌گذار برای خرید زمین و اخذ مجوزهای لازم در مجموع 12 میلیارد تومان پرداخت و هزینه ساخت هر مترمربع برای او یک میلیون و 800 هزار تومان شد.

در مجموع، با در نظر گرفتن مبلغ خرید زمین و هزینه دریافت مجور قیمت‌ نهایی، هر مترمربع از این ساختمان برای سازنده 4 میلیون و 300 هزار تومان تمام شد، در حالی‌ که هر مترمربع 9 میلیون تومان فروخت.

حاشیه سود ساخت‌وساز در محله‌های همجوار با ائل‌گلی بالاتر است و گاهی به چند برابر می‌رسد، البته هزینه‌ ساخت و ساز در این مناطق نیز قابل مقایسه با محله‌های دیگر نیست.

برای نمونه ساختمانی سال گذشته در محله کوی دادگستری ساخته شده‌ که شرکت سرمایه‌گذار برای اخذ مجوز‌ها و همچنین خرید زمین مبلغ 98 میلیارد تومان پرداخت، در این محل ساختمانی 12 طبقه احداث شد، با محاسبه 2 طبقه زیر زمین که هزینه ساخت هر مترمربع 4 میلیون تومان محاسبه می‌شود.

هزینه‌ نهایی ساخت هر مترمربع برای شرکت سرمایه‌گذار حدود 8 میلیون تومان تمام شد. سرانجام هر مترمربع از این ساختمان به قیمت 20 میلیون تومان به خریداران تحویل داده‌ شد.

انتهای پیام/

http://dana.ir/1526631
ارسال نظر
نظرات